Białostocka szkoła ma nowy budynek. Kosztował prawie 3 mln złotych

2024.01.09 07:44
Na terenie Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku powstał nowy budynek. Jest przeznaczony do prowadzenia zajęć z ogrodnictwa. Inwestycja kosztowała prawie 3 miliony złotych.
Białostocka szkoła ma nowy budynek. Kosztował prawie 3 mln złotych
Fot: E. Bielewicz-Roszkowska /UM Białystok

Parterowy, murowany budynek uwzględniający potrzeby osób z niepełnosprawnościami zastąpił stary, niezdatny już do użytkowania obiekt znajdujący się na terenie Zespołu Szkół numer 16 w Białymstoku. O działaniach miasta, mających na celu poprawienie warunków nauczania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami opowiedział podczas poniedziałkowej konferencji zastępca prezydenta - Rafał Rudnicki.

– Od kilku lat miasto koncentruje się na wspieraniu placówek oświatowych obejmujących opieką dzieci z niepełnosprawnościami. Jesteśmy konsekwentni w tych działaniach, a inwestycja w ZS nr 16 jest kolejnym tego przykładem. Dziękuję za zaangażowanie wiceprzewodniczącej Rady Miasta Katarzynie Kisielewskiej-Martyniuk i dyrektorce placówki Annie Todorczuk – informuje Rudnicki.

Wewnątrz gmachu znajduje się pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia zajęć z ogrodnictwa. Istnieje możliwość podziału przestrzeni na dwie, mniejsze sale. Ponadto znajdziemy tu: pomieszczenie do praktycznej nauki zawodu, pomieszczenie mnożarki, pomieszczenie zimne oraz podręczny magazynek.

– Najważniejsze, że nowy obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb naszych uczniów. W odpowiednich warunkach, korzystając z nowoczesnej infrastruktury już od 5 lutego ci młodzi ludzie będą mogli uczyć się tu zawodu – zarówno w teorii, jak i praktyce – powiedziała dyrektor ZS nr 16 Anna Todorczuk.

Znajdziemy tu także pokój nauczycielski, szatnie z węzłami sanitarnymi i pomieszczenie gospodarcze. Nowo powstały obiekt wyposażony jest też w niezbędne instalacje i przyłącza, takie jak: wentylacja mechaniczna i instalacja fotowoltaiczna. Otoczony jest wygodnymi chodnikami i trawnikiem.

– W drugim semestrze tego roku szkolnego uczniowie tej wyjątkowej na mapie Białegostoku placówki będą kontynuować naukę na kierunku ogrodnictwo w komfortowych warunkach – w nowym budynku przystosowanym do ich potrzeb, gdzie nie napotkają barier podczas korzystania z obiektu – podkreślił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 mln 488 tysiące złotych. Na zakupienie niezbędnego wyposażenia w postaci mebli, sprzętu elektronicznego, dydaktycznego i ogrodniczego przeznaczono prawie 232 tysięcy złotych. Środki finansowe zostały pozyskane dzięki dofinansowaniu z PFRON-u w wysokości 652 tysięcy złotych, które otrzymało Miasto Białystok.

– Nie sposób było nie zaangażować się we wsparcie Zespołu Szkół nr 16. Poprzedni obiekt, który miał służyć praktycznej nauce na kierunku ogrodnictwo był w strasznym stanie. Trzeba było zareagować. To była moja pierwsza poprawka do budżetu – cieszę się, że została przyjęta. Cieszę się, że inwestycja została zrealizowana – podkreśliła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1282 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39