Białostocki Ośrodek Kultury po połączeniu z CLZ. Co w planach?

2017.02.08 17:09
Białostocki Ośrodek Kultury i Centrum im. Ludwika Zamenhofa od stycznia tego roku są połączone i działają pod wspólnym szyldem jako Białostocki Ośrodek Kultury. Jak będzie wyglądała działalność instytucji?
Białostocki Ośrodek Kultury po połączeniu z CLZ. Co w planach?
Fot: Grzegorz Chuczun
Jedna z wystaw w Białostockim Ośrodku Kultury

Od początku 2017 r. dwie instytucje - Białostocki Ośrodek Kultury i Centrum im. Ludwika Zamenhofa - połączyły się.

- Zaczynamy pracować w nowej rzeczywistości. Zmiana struktury organizacyjnej jest dużym wyzwaniem - przyznaje Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Dodaje, że Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowało swój program na 2017 r. w sierpniu zeszłego roku i będzie on realizowany.

Mniejszy budżet

- Białostocki Ośrodek Kultury prowadzi teraz działalność w dwóch siedzibach - przy ul. Legionowej 5 i Warszawskiej 19. Nazwa "Centrum im. Ludwika Zamenhofa" zostaje - wyjaśnia dyrektor BOK-u.

Wiceprezydent Rudnicki zapewnia: - CLZ nadal działa i nie znika z mapy kulturalnej miasta.

Zmianie uległ natomiast regulamin organizacyjny oraz struktura BOK-u. Budżet placówki wynosi ok. 5,5 mln zł. To o 500 tys. zł mniej niż po zsumowaniu budżetu Białostockiego Ośrodka Kultury i Centrum im. Ludwika Zamenhofa przed zmianami. Dyrektor Dworakowska tłumaczy, że niektóre wydarzenia mogą być więc finansowane w mniejszym stopniu.

Jakie są plany?

Białostocki Ośrodek Kultury będzie organizował festiwale, które na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, m.in. Underground/Independent, Dni Sztuki Współczesnej, Wschód Kultury/Inny Wymiar, Ciekawi Świata, Jesień z Bluesem, Żubroffka. W planach ma także koncertowe cykle - Jazz na BOK-u, Blues Fama, Katedralne Koncerty Organowe, koncerty okolicznościowe i rocznicowe, a także Dni Miasta Białegostoku. Nie zabraknie wystaw - 10 ekspozycji w obu obiektach, a także działalności kinowej – m.in. projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, cykli DKF GAG, Klasyki Kina czy projektu Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja.

Instytucja ma też plany związane z działaniami upamiętniającymi 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa. Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z tą rocznicą będzie - we współpracy z Białostockim Towarzystwem Esperantystów - przygotowanie kongresu, w ramach którego odbędą się prelekcje, warsztaty i pokazy filmów w języku esperanto. Ponadto film o Ludwiku Zamenhofie będzie prezentowany w Mohylewie, trwają też rozmowy na temat promocji komiksu poświęconego Zamenhofowi. Natomiast w Muzeum Marka Chagalla w Witebsku na Białorusi można będzie zobaczyć wystawę "Portret potrójny". Dzięki współpracy z warszawską Zachętą, dzieci będą budowały wieżę marzeń z klocków Lego.

Jeżeli chodzi o inne działania, CLZ zamierza kontynuować projekt poświęcony Bojarom oraz e-Mediatekę. Funkcjonować ma nadal Sala Gier i Zabaw. Przygotowywany jest też cykl spotkań z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Przy ul. Warszawskiej - tak jak w poprzednich latach - odbędzie się też jej wręczenie.

Zmiany kadrowe

Reorganizacja pociąga za sobą zmiany kadrowe. Pracownikom zostaną przedstawione wypowiedzenia zmieniające. Część osób już je otrzymała, m.in. były dyrektor CLZ Jerzy Szerszunowicz. Nie przyjął nowych warunków pracy - w tej chwili jest w okresie wypowiedzenia i przebywa na urlopie. Dyrektor Grażyna Dworakowska poinformowała również, że z Centrum im. Ludwika Zamenhofa rozstali się Anna Danilewicz z Działu Programowego, Mateusz Budzyński - specjalista ds. edukacji i księgowa Anna Pałka.

Z kolei w Białostockim Ośrodku Kultury powstały 2 nowe działy - Dział Programowo-Edukacyjny, którym kieruje Elżbieta Puczyńska i Dział Promocji i Mediów, na czele którego stanęła Justyna Żamojda.

Pomysł na nową wystawę stałą

Dyrektor Grażyna Dworakowska nie ukrywa, że zależy jej na zmianie wystawy stałej "Białystok młodego Zamenhofa", która powstała w 2009 r. Rozwiązania, które sprawdzały się kilka lat temu, teraz już nie wystarczają. Odbiorcy, zwłaszcza młodsi, są przyzwyczajeni do nowoczesnych technologii. Dyrektor BOK-u tłumaczy, że rozważany jest pomysł, by e-Mediateka znalazła się w ramach wystawy stałej. Ekspozycja przybliżać będzie też postać Ludwika Zamenhofa, a także działalność ruchu esperanckiego. BOK jest na etapie ustalania koncepcji programowej nowej wystawy. Wśród zadań dyrektor Dworakowska wymienia też doprowadzenie do końca remontu Białostockiego Ośrodka Kultury - przejdzie go sala kina Forum.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

942 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39