Białostocki szpital dla zakażonych COVID-19 już gotowy. Wkrótce otwarcie [ZDJĘCIA]

2020.12.03 17:11
Szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem jest już na wykończeniu. Trwa obecnie wyposażanie, a za tydzień pojawią się w nim już pierwsi pacjenci.
Białostocki szpital dla zakażonych COVID-19 już gotowy. Wkrótce otwarcie [ZDJĘCIA]
Fot: Malwina Witkowska

Budynek na wykończeniu

W czwartek (03.12) wojewoda Bohdan Paszkowski wraz z dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku zaprezentowali wnętrze nowego szpitala tymczasowego.

Budynek był już wcześniej zaprojektowany, ale w związku z sytuacją epidemiologiczną został tymczasowo przemianowany na szpital dla pacjentów z COVID-19. Dla chorych będą przeznaczone 2 piętra budynku.

- Po uruchomieniu szpitala tymczasowego na dole będą kontynuowane prace remontowe. Budynek jeżeli chodzi o dwa piętra jest już przygotowany, w tej chwili jesteśmy na etapie wyposażania. Część łóżek jest już tutaj umieszczonych, a na część jeszcze czekamy - informuje wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dzisiaj do szpitala trafiły również respiratory oraz asortyment z Agencji Rezerw Materiałowych.

Klinika pulmonologii

Docelowo ma być przygotowanych 90 miejsc oraz 16 łóżek intensywnej terapii. W pierwszym okresie uruchomionych zostanie 56 łóżek dla pacjentów z lekkimi objawami oraz 10 łóżek dla osób w stanie ciężkim.

- W tej chwili obserwujemy pewną stabilizację jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, mówię to w kontekście zmniejszającej się liczby zachorowań. W szpitalach covidowskich można zauważyć tendencję do zmniejszania się ilości zajętych łóżek - stwierdza wojewoda.

Dyrektor szpitala poinformował również o późniejszym przeznaczeniu budynku.

- Po zakończeniu epidemii będzie tutaj klinika pulmonologii na pierwszym i drugim piętrze. Natomiast na parterze będzie izba przyjęć oraz oddział intensywnej terapii. Realizacja tego przedsięwzięcia budowlanego potrwa jeszcze kilka miesięcy - mówi dyrektor USK dr hab. Jan Kochanowicz.

Co z personelem?

Aktualnie szpital jest w trakcie zatrudniania osób, które zajęłyby się pacjentami z COVID-19.

- Poprzez ogłoszenia przeprowadziliśmy nabór, z którego zgromadziliśmy ponad 70 różnego rodzaju ofert. Zostały one przekazane szpitalowi, który we własnym zakresie również prowadzi rekrutacje – informuje Bohdan Paszkowski.

W Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego również powstaje szpital tymczasowy na hali sportowej. Jednak najpierw pacjenci będą przyjmowani w szpitalu przy USK.

- Komfort hospitalizacji na hali sportowej jest dużo mniejszy. Nasze warunki w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej myślę, że zdecydowanie przewyższają warunki na Stadionie Narodowym - dodał dyrektor.

Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli otwarcie szpitala na hali sportowej nie będzie konieczne.

- My musimy reagować elastycznie na sytuacje epidemiczną, w tej chwili mamy trend stabilizacyjny, ale nie wykluczam, że może się on zmienić. Musimy bazę łóżkową mieć w gotowości - podsumował wojewoda.

Otwarcie szpitala tymczasowego datowane jest na 10 grudnia. Znajduje się on przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku w budynku E1.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1185 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39