Białostocki Teatr Dramatyczny otrzymał dofinansowanie z rządowego programu

2024.03.28 13:14
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rządowego programu "Kultura Dostępna". Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu "Cicho... sza... w drodze".
Białostocki Teatr Dramatyczny otrzymał dofinansowanie z rządowego programu
Fot: Bartek Warzecha/Teatr Dramatyczny w Białymstoku

W pierwszej połowie marca 2024 roku ogłoszono wyniki tegorocznej edycji ministerialnego projektu "Kultura Dostępna". Na terenie Podlasia wsparcie finansowe przyznano trzem instytucjom kultury. Jednym z beneficjentów okazał się Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 35 000 zł na realizację projektu "Cicho... sza... w drodze". W jego ramach białostocki Teatr Dramatyczny zaprezentuje spektakl "Cicho... sza..." dla dzieci w różnych miejscowościach województwa podlaskiego.

"Cicho... sza..." to spektakl muzyczny, oparty na inspiracji ludowymi legendami i pieśniami z regionu Podlasia. Stworzony jest na podstawie baśni zatytułowanej "O trzech siostrach i chorej matce", spisanej przez podlaskiego etnografa, Zygmunta Glogera, w XIX wieku. Sztuka przedstawia historię trzech sióstr wyruszających w podróż do magicznego źródła, którego woda posiada uzdrawiającą moc. W typowo baśniowym stylu nie zabraknie potworów, książąt i szczęśliwego zakończenia.

Szczególną uwagę poświęcono dostosowaniu sztuki "Cicho... sza..." do potrzeb odbiorczych dzieci ze spektrum autyzmu. Teatr Dramatyczny przy realizacji tego spektaklu współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat zaangażowana jest w pomoc dzieciom ze spektrum autyzmu, a także z Podlaską Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Rozwój". Premiera "Cicho... sza..." odbyła się 27 grudnia 2020 roku.

- Spektakl "Cicho... sza..." to nasz ukłon w stronę dzieci ze szczególnymi potrzebami. Przedstawienie powstało z myślą o najmłodszej publiczności, we współpracy z psychologami i terapeutami. Mamy nadzieję, że spotkanie z bohaterami baśni spisanej przez Zygmunta Glogera będzie dla dzieci atrakcyjną okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1024 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39