Białostocki ZUS ostrzega przed tymi, którzy oferują szybkie i duże oszczędności

2016.07.21 18:06
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, by nie wierzyć w ogłoszenia, które oferują oszczędności dotyczące składek z tytułu ubezpieczeń społecznych. Z dystansem należy też podchodzić do propozycji zapewniających o wysokich wypłatach zasiłków.
Białostocki ZUS ostrzega przed tymi, którzy oferują szybkie i duże oszczędności
Fot: pixabay.com

"Optymalizacja składek ZUS", "Oszczędź do 50 proc. kosztów firmy na składkach do ZUS" – kuszą oferty znajdujące się w internecie. De facto zawierają one treści, z których wynika, że fikcyjne zatrudnienie za granicą może być sposobem na ucieczkę od ZUS.

- Białostocki oddział prowadził postępowania, otrzymywał informacje od instytucji ubezpieczeniowych innych krajów unijnych oraz wydawał decyzje o wyłączeniu z ubezpieczeń w sytuacjach, kiedy zatrudnienie w innym kraju nie zostało potwierdzone. Wiemy też, że była fala zatrudnień w Wielkiej Brytanii, później na Litwie, a teraz Polacy prowadzący działalność gospodarczą zatrudniają się na Słowacji i w Czechach – informuje Anna Krysiewicz, rzecznik podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W sieci można znaleźć też reklamowe hasła w stylu: "zapewnimy ci wyższy zasiłek macierzyński i rodzicielski". Okazuje się, że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów (szczególnie uaktywniły się w ubiegłym roku), które oferują pomoc w założeniu fikcyjnej firmy i udokumentowaniu jej kosztów, tak żeby uzyskać wyższy zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Oferta taka dotyczyła i dotyczy szczególnie kobiet w ciąży.

ZUS wyjaśnia, że jeszcze w poprzednim roku obowiązywały przepisy, które dawały możliwość opłacenia jednej lub dwóch wysokich składek na ubezpieczenia społeczne i w efekcie umożliwiały pobieranie blisko 10 tys. zł zasiłku. W tym roku do wypłaty świadczenia liczy się całe 12 miesięcy. Mimo to fałszywe oferty tak czy inaczej pozostały i dotyczą podniesienia sobie średniej przez kilkumiesięczną działalność.

Tylko w przypadku jednej firmy, która w ubiegłym roku pomagała w zakładaniu fikcyjnych działalności, zakład zakwestionował tytuł do ubezpieczenia, a tym samym tytuł do zasiłku ponad 150 osób. Takie przypadki pozwalają na skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Osoby, które mają wątpliwości co do zgodności z prawem dostępnych w internecie ofert z zakresu zabezpieczenia społecznego, mogą skorzystać z porady pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku bezpośrednio w salach obsługi lub za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39