Białostoczanie posadzili żonkile. Ruszyła kampania "Pola nadziei"

2015.10.16 00:00
W piątek (16.10) w urzędzie wojewódzkim odbyła się oficjalna inauguracja kampanii społecznej "Pola Nadziei". Podlaskie władze oraz dzieci i młodzież wspólnie sadzili w parku Planty żonkile.
Białostoczanie posadzili żonkile. Ruszyła kampania "Pola nadziei"
Fot: JF

- Nieodłącznym elementem kampanii jest jesienne sadzenie cebulek żonkili, które kwitnąc wiosną, stworzą prawdziwe żółte pola nadziei. Żonkil jest uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Ma on przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata – mówił podczas inauguracji Janusz Mroczkowski, który współpracuje ze współorganizatorem akcji – Fundacją Pomóż Im.

Do akcji włączyło się wiele białostockich przedszkoli i szkół oraz tutejsze władze. Wszyscy, mimo niezbyt sprzyjającej pogody, postanowili wspólnie zasadzić w parku Planty cebulki żonkili.

- Nadzieja jest bardzo ulotna, jest niepoliczalna, ale zawsze powinniśmy mieć ją w sercu – powiedział prezes fundacji Pomóż Im Arnold Sobolewski, podkreślając także, że tego typu akcje pozwalają chorym i ich rodzinom uwierzyć, że któregoś dnia będzie lepiej.

Kampania przebiega w dwóch etapach: jesiennym oraz wiosennym. Jesienią oraz zimą szkoły, przedszkola i inne placówki, które zdecydowały o włączeniu się w to przedsięwzięcie, organizują kiermasze, występy, licytacje, z których dochód jest przeznaczany na pomoc podopiecznym Hospicjum dla Dzieci. Wiosną odbywają się natomiast zajęcia edukacyjne, projekcje filmu o tematyce paliatywno-hospicyjnej, kurs dla wolontariuszy oraz tzw. "Żonkilowa kwesta".

- VIII Liceum Ogólnokształcące od lat bierze udział w akcji "Pola nadziei". Uczniowie wykazują ogromną chęć niesienia pomocy, chętnie biorą udział w organizacji zbiórek pieniędzy potrzebującym czy kiermaszu ciast, z których dochód jest przeznaczany chorym – mówiła Anna Nikołajuk z VIII LO.

Jak informują organizatorzy, akcja z roku na rok się rozwija. Coraz więcej białostoczan chce pomagać chorym dzieciom i interesuje się potrzebami chorych dzieci. Taka postawa cieszy również tutejsze władze.

- Dziękuję, że wszyscy tak chętnie uczestniczą w akcji. To działania wynikające z serca i szlachetnych pobudek, warto więc, by jak najwięcej osób włączyło się w propagowanie tej idei, ponieważ wciąż jest wielu potrzebujących – uważa wicewojewoda Wiesław Żyliński.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1294 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39