Białostoczanie poświęcili koszyczki na Rynku Kościuszki [ZDJĘCIA]

2022.04.16 17:44
W sobotę (16.04) odbyło się wspólne święcenie pokarmów - najpierw o godz. 11.00 na stadionie, a o 12.00 na białostockim Rynku Kościuszki.
Białostoczanie poświęcili koszyczki na Rynku Kościuszki [ZDJĘCIA]
Fot: Redakcja BiałystokOnline

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych, które będą spożywane podczas świątecznego śniadania. To dzień zadumy i oczekiwania.

Kiełbasy, jaja, chrzan, cukrowe baranki, baby, sól i pieprz - m.in. te produkty, znalazły się w koszyczkach mieszkańców Białegostoku, którzy przybyli w samo południe na Rynek Kościuszki. Chleb jest pamiątką tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, a mięso pamiątką baranka paschalnego, którego spożywał podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku. Natomiast jajka symbolizują nowe życie.

Z powodu pandemii COVID-19 w 2020 r. i 2021 r. uroczystości wspólnego święcenia pokarmów nie było. W tym roku pokarmy umieszczone na trzech długi stołach poświęcił metropolita Archidiecezji Białostockiej – ks. Arcybiskup Józef Guzdek.

Organizatorami spotkania był prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga. W imieniu prezydenta głos zabrał jego zastępca Rafał Rudnicki.

Święcenie pokarmów odbyło się też na stadionie miejskim. Wzięli w nim udział kibice Jagiellonii Białystok wraz z rodzinami.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

941 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39