Białowieskie żubry pojechały do Serbii

2022.04.02 08:15
Kilka dni temu kilka żubrów z Białowieskiego Parku Narodowego pojechało do Serbii. Zwierzęta trafią do hodowli, ktora tam powstaje.
Białowieskie żubry pojechały do Serbii
Fot: Elwira Plis-Kuprianowicz, BPN

Mające 3 lata Osetia, Pozaduszka oraz 2-letnie Pomajka i Pogawędka - to cztery żubry, które pod koniec marca zostały zawizione do Serbii, by zasilić powstającą tam hodowlę. Wszystkie przewiezione zwierzęta urodziły się w Ośrodku Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Naukowego. Do żubrów z Białowieży dołączył także młody samiec Pomartek z warszawskiego zoo.

Wszystkie żubry trafiły już do Parku Narodowego Fruška Gora. Tam przygotowano zwierzętom 120-hektarową zagrodę, położoną wewnątrz kompleksu leśnego, ale posiadającą też rozległe pastwiska.

Białowieskie żubry zostały przetransportowane do Serbii w specjalnych skrzyniach transportowych, dostosowanych do wymiarów poszczególnych zwierząt, zapewniających bezpieczeństwo i zwierząt, i obsługi.

Transport żubrów jest efektem współpracy BPN z SGGW w Warszawie i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

Jak czytamy w mediach społecznościowych Białowieskiego Parku Narodowego "łącznie od początku hodowli restytucyjnej żubra w Puszczy Białowieskiej wywieziono do innych hodowli w Polsce i za granicą ok. 600 żubrów urodzonych w OHŻ BPN lub odłowionych ze stada wolno żyjącego".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1623 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39