Białystok będzie świętował

2008.06.11 00:00
Maanam i September - to największe gwiazdy tegorocznych Dni Miasta Białegostoku. Imprezie towarzyszyć będą również Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich i obchody 55-lecia istnienia Białostockiego Teatru Lalek.

W ciągu dziewięciu dni (od 19 do 29 czerwca) będzie można posłuchać też muzyki klasycznej, jazzowej, bluesowej i dawnej, wybrać się na wystawy czy podziwiać balonowe pokazy. Dużo będzie się działo zarówno w plenerze, m.in. na Rynku Kościuszki czy placu przed Teatrem Dramatycznym, jak i w Galerii Arsenał czy Muzeum Wojska. Magistrat przeznaczył na imprezę ponad 600 tys. zł.

Coś dla ucha i oka
Na otwarcie święta miasta na Rynku Kościuszki Białostocki Ośrodek Kultury organizuje koncert zespołu Grube Ryby z Jarosławem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem. Dzień później (w piątek) usłyszymy Maanam z Korą Jackowską, natomiast w sobotę na placu przed Teatrem Dramatycznym wystąpi gwiazda sceny dance i pop ze Szwecji - September. Spokojniejsze dźwięki zafundują nam białostoccy filharmonicy w czasie niedzielnego (22 czerwca) koncertu na Plantach. Dla miłośników bluesa na Rynku Kościuszki zagrają Paul Lamb&The King Snakes. Ich koncert poprzedzi support zespołu Bracia i Siostry.
Interesująco przedstawia się propozycja Galerii Arsenał, która pokaże prace dwóch pochodzących z Białegostoku artystów młodego pokolenia. Karol Radziszewski jest malarzem, performerem i publicystą. Tworzy instalacje, fotografuje, kręci filmy wideo. Natomiast Kuba Dąbrowski zajmuje się fotografią, czasem również kręci filmy, nagrywa dźwięki i pisze teksty. Obaj mieszkają w Warszawie. Wernisaże wystaw "Oh!" i "Pić z tobą colę" obejmujące malarstwo, wideo, fotografię i pokaz slajdów w piątek (20 czerwca) o godz. 18.
To nie koniec atrakcji. W programie też: tradycyjny Jarmark na Jana, międzynarodowe wyścigi psów, sobota hetmańska z Muzeum Wojska, dzień muzyki i tańca dworskiego organizowany przez Dom Kultury "Śródmieście", kameralne koncerty muzyki dawnej w Galerii im. Sleńdzińskich.

Magia lalek
BTL w ciągu 3 dni (20 - 22 czerwca) pokaże ponad 13 spektakli, m.in. "Sklepy cynamonowe" w reżyserii Franka Soehnle czy "Baldanders" Marcina Bartnikowskiego. Obchodom jubileuszu białostockiej sceny lalkowej towarzyszyć będą: wystawa zdjęć ze spektakli oraz promocja książki "Baśnie" Marty Guśniowskiej.
Ostatnie 5 dni imprezy wypełni Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. To jego 4. edycja. - Od 25 do 29 czerwca - na scenach Akademii Teatralnej i BTL-u zaprezentuje się 14 szkół - mówi Lech Śliwonik, rektor Akademii Teatralnej w Białymstoku. Przyjadą do nas m.in. zespoły z Czech, Węgier, Niemiec, Izraela, Finlandii czy Ukrainy. - Festiwal będzie przebiegał w 3 nurtach: prezentacje oficjalne, plenerowe i off studencki - dodaje Śliwonik.

andy

798 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39