Białystok dużo inwestuje w infrastrukturę. 4. w rankingu polskich miast

2015.10.06 00:00
Dużo wydajemy na budowę dróg, autobusy, budowę wodociągów, kanalizacji oraz mieszkań. Białystok znalazł się na 4. miejscu w rankingu polskich miast najwięcej inwestujących w infrastrukturę techniczną.
Białystok dużo inwestuje w infrastrukturę. 4. w rankingu polskich miast
Fot: Michał Kardasz
Największa inwestycja ostatnich lat to przebudowa całej Trasy Generalskiej

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało doroczny ranking dotyczący wydatków miast na infrastrukturę techniczną. Białystok znalazł się w nim na 4. miejscu, m.in. przed Lublinem, Poznaniem i Rzeszowem. W rankingu uplasowaliśmy się tuż za Toruniem, Gdańskiem i Warszawą. W porównaniu z 2013 r., kiedy zajęliśmy miejsce 5., udało się doinwestować infrastrukturę techniczną w Białymstoku.

Największy skok inwestycji w tym obszarze miał miejsce w 2010 r. Z miejsca 16. wskoczyliśmy na pozycję 6. i od tamtej pory utrzymujemy się w czołówce rankingu.

– Infrastruktura techniczna to podstawa, niezbędna dla rozwoju miasta i zadowolenia mieszkańców – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – W ciągu minionych lat udało nam się wiele w tym zakresie zrobić. Realizowaliśmy, przy wsparciu funduszy unijnych, bardzo duże inwestycje (Trasa Generalska czy przedłużenie ulicy Piastowskiej). Teraz czas na inwestycje mniejsze, ale także potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców.

W tym roku w Białymstoku zostanie przebudowanych blisko 20 ulic osiedlowych. Wartość prac wyniesie około 13 mln zł.

Tworząc zestawienie, Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" badało inwestycje samorządowe w trzech obszarach: transport (remonty i budowa dróg administrowanych przez samorządy, tabor związany z lokalnym transportem zbiorowym), gospodarka komunalna (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, oświetlenie ulic) oraz gospodarka mieszkaniowa.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1762 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39