Bialystok Up To Date Festiwal. Nowa jakość w kulturze miasta [wideo]

2010.09.08 00:00
Trzy sceny muzyczne: rap, hip-hop i dwie związane z muzyką elektroniczną: techno i drum'n'bass,dubstep, wystawa, performance z kasetą, Garaż Jam 2010, punkrockowy przegląd podlaskiej sceny, graffiti i instalacje. To nie jest program kilkudniowego festiwalu gdzieś w Polsce, a zapowiedź grande finale I edycji Białystok Up To Date Festiwal.
Bialystok Up To Date Festiwal. Nowa jakość w kulturze miasta [wideo]
Fot: MAG
Jędrzej Dtekk Dondziło i Dj Shum zdradzają program finałowej imprezy

Tu i Teraz

- W naszym mieście nigdy nie było dużej imprezy, festiwalu, który prezentowałaby świeżą, najnowszą muzykę z nurtu innego niż rozrywkowy. Jeżdżąc na różne koncerty w kraju i za granicą, zawsze spotykałem mnóstwo znajomych twarzy z Białegostoku. Postanowiliśmy razem ze Stowarzyszeniem Pogotowie Kulturalno Społeczne,Eastern Borderline Massive i z Audiosferą, (Dtekk jest jej członkiem - przy. red) wreszcie zrobić tu na miejscu coś, czego szukamy kilkaset kilometrów od rodzinnego miasta - powiedział Jędrzej Dtekk Dondziło, organizator festiwalu.



Przedbiegi

Pierwsze imprezy w ramach wydarzenia rozpoczęły się już w marcu. W klubach takich jak Metro czy Herkulesy występowały regularnie młode gwiazdy muzyki elektronicznej i rapowej. W wiosenne i letnie niedziele w ogródku pubu Antidotum odbywały się słuchowiska chilloutowo-ambientowe, których miejskim podsumowaniem był Ambient Park na Plantach. (Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tu: Rodzinny relaks z ambientem).

Bialystok Up to Date łączy współczesną muzykę, kulturę niszową i sztukę niezależną. Co niedzielę w magazynie nr 13 na Węglowej odbywały i nadal trwają darmowe warszaty DJ'skie. Miłośnicy fotografii również wzięli swój talent na warsztat, a atrakcją Klubokawiarni Kopiluwak były zaś spotkania "The Best of Dwudziestolecie".

- Zamierzeniem była konfrontacja muzyki klubowej z twórczością wybranego pisarza, poety 20-lecia międzywojennego w wykonaniu różnych wokalistów, aktorów. Podczas występów można było usłyszeć Sosena, który freestylował z Gałczyńskim, Joannę Zubryckę interpretującą poezje Bruno Jasieńskiego czy Tadeusza Koniecznego, który z Kwikiem Eklektykiem niekonwencjonalnie przedstawili kroniki przedwojennego Białegostoku - powiedział Damian Kudzinowski, właściciel Kopiluwaka.

Wielki finał, czyli gwiazdy na Węglowej

Abradab, Pezet i Małolat, Sandwell District live z Berilna, Tes La Rok z Helsinek i około 30 innych artystów wystąpi 25 września na terenie byłego kompleksu wojskowego Węglowa. Ponadto, parateatralny projekt "Tape" Adama Frankiewciza, Graffiti Jam i wystawa. Będzie to zestawienie malowidła utworzonego przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, z przedwojenną perspektywą ratusza, zdjęciami Jędrzeja Wojnara. Jego prace, ocalają od zapomnienia ginące budynki białostockiej architektury.

Jakby komuś było mało, to również tego dnia i w tym samym miejscu odbędą się zawody rowerów BMX i MTB Garaż Jam 2010, do których muzyczną oprawę stworzy przegląd lokalnej sceny punkrockowej. Ta atrakcja - pod chmurką - będzie za darmo. Na inne wydarzenia bilety można nabywać w sieci Ticketpro cenie 20 zł i 30 zł w dniu imprezy.

Białystok Up To Date Festival jest inicjatywą oddolną wpieraną przez Białostocki Urząd Miejski, stworzoną dla ludzi młodych i dorosłych z otwartym spojrzeniem na świat. Promowanie nowych i nieznanych wykonawców, świeżych i nowoczesnych nurtów w sztuce, ma przyciągnąć uczestinków z regionu, kraju i świata. Białystok już nie jest stolicą disco-polo!

Szczegółowy program imprezy: Bialystok Up To Date Festiwal Finał!

MAG

914 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39