Białystok znów rozbłyśnie. Przed nami festiwal Lumo Bjalistoko

2017.10.05 08:12
Ponad 20 instalacji artystycznych, mapping i konkurs fireshow "Ogień wschodu". To będzie już kolejna edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko.
Białystok znów rozbłyśnie. Przed nami festiwal Lumo Bjalistoko
Fot: Grzegorz Chuczun

Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, dla którego światło jest głównym narzędziem dokonującym zaskakujących nocnych metamorfoz przestrzeni miejskiej.

Impreza łączy innowacyjne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc tym samym nowatorskie formy sztuki wizualnej. Jej główną ideą jest ukazanie mniej znanych odmian street artu wraz z różnorodnymi formami artystycznymi wykorzystującymi światło, które kreuje odbiór przestrzeni i wytwarza relację pomiędzy architekturą, człowiekiem i środowiskiem.

W programie imprezy jest mapping na budynkach. W planach jest nie tylko Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ale też rektorat Uniwersytetu w Białymstoku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 14) oraz Opera i Filharmonia Podlaska (u. Odeska 1).

Powstanie ponad 20 instalacji artystycznych, w tym interaktywnych. Staną w różnych miejscach - w Parku Starym (przy Teatrze Dramatycznym), na Rynku Kościuszki, na skwerze Armii Krajowej (za Pałacykiem Ślubów) i na dziedzińcach Pałacu Branickich.

W ramach imprezy rozgrywany jest największy konkurs fireshow w regionie, czyli "Ogień wschodu". Na dziedzińcu Pałacu Branickich zaprezentuje się 5 grup profesjonalnych i 5 solistów/solistek.

Nie może zabraknąć iluminacji i wizualizacji. Zaplanowano fontannę laserową w pobliżu Ratusza na Rynku Kościuszki, iluminację budynku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (Wydział Sztuki Lalkarskiej), a także iluminacje w Parku Starym i na skwerze Armii Krajowej.

Nowością jest przegląd artystów ulicznych, songwriterów, kapel i pieśniarzy. W czasie imprezy powstają też murale, zagrać można będzie także w grę miejską.

Lumo Bjalistoko odbędzie się w piątek i sobotę (6-7.10). Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie.

Program: Lumo Bjalistoko 2017 - IV Festiwal Światła i Sztuki Ulicy

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39