Białystok znowu wśród najlepszych. Chodzi o nietypowy wskaźnik

2024.06.17 18:12
Nasze miasto – według najnowszego rankingu Wskaźnika Uciążliwości Miejskiej (WUM) – zostało uznane za jedno z najmniej uciążliwych miast w Polsce.
Białystok znowu wśród najlepszych. Chodzi o nietypowy wskaźnik
Fot: UM

Czym jest Wskaźnik Uciążliwości Miejskiej? Jest to nowe narzędzie, które pozwala na ocenę jakości życia w polskich miastach poprzez analizę trzech kluczowych wskaźników: hałasu nocnego, hałasu dziennego oraz stężenia cząstek PM10. Wskaźnik ten określa, jakie miasta są najbardziej i najmniej przyjazne dla swoich mieszkańców.

Białystok osiągnął bardzo niski wynik WUM. Miasto znajduje się na piątej pozycji - z zerowym poziomem hałasu nocnego i dziennego (0.2%), oraz stężeniem PM10 wynoszącym 21.2 μg/m³. To czyni Białystok jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Najlepiej oceniony Gorzów Wielkopolski ma nieco lepsze wskaźniki poziomu hałasu: zarówno w nocy (0.1%), jak i w ciągu dnia (0.1%). Gorzów Wielkopolski może pochwalić się także relatywnie niskim stężeniem PM10 (19.6 μg/m³). Przed Białymstokiem znalazła się jeszcze Zielona Góra, Elbląg i Gdynia.

Kto zdobył pierwsze niechlubne pierwsze miejsce?

Najbardziej uciążliwym miastem w Polsce okazał się Kraków – z wysokimi wartościami hałasu nocnego (4.7%) i dziennego (6.5%) oraz stężenia PM10 (33.4 μg/m³). Tuż za nim na szczycie listy miast z najwyższym wskaźnikiem uciążliwości miejskiej znalazły się Gliwice i Łódź, Radom i Rzeszów.

Hałas i zanieczyszczenie powietrza mają bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Wysoki poziom hałasu prowadzi do zaburzeń snu i problemów kardiologicznych, podczas gdy zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39