Bieg charytatywny dla Kubusia. Od aresztu w Suwałkach do Hajnówki

2021.06.25 07:57
Pracownicy Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości pobiegną dla Kubusia, chorego na SMA. W sobotę (26.06) minister Michał Woś posadzi w Puszczy Białowieskiej dąb na cześć Kuby.
Bieg charytatywny dla Kubusia. Od aresztu w Suwałkach do Hajnówki
Kubuś Suchodoła z Hajnówki

"180 km dla Kubusia"

W najbliższy piątek (25.06) i sobotę czterech biegaczy i dwóch rowerzystów, którymi są funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości pokonają trasę z suwalskiego aresztu do Aresztu Śledczego w Hajnówce.

Robią to w szczytnym celu - dla chorego na SMA Kubusia z Hajnówki, który jest synem funkcjonariuszy z tamtejszego aresztu. Na jego leczenie udało się zebrać astronomiczną kwotę sięgającą już 10 mln zł. Więcej na ten temat: Zbiórka dla Kubusia chorego na SMA zakończona sukcesem. Teraz pozostaje jednak kwestia jego długiej i kosztownej rehabilitacji.

- Grupa "pozytywnie zakręconych" przyjaciół, biegaczy, postanowiła zorganizować bieg charytatywny "180 km dla Kubusia". Startujemy spod Aresztu Śledczego w Suwałkach i biegniemy do Aresztu śledczego w Hajnówce. Tą trasę chcemy pokonać w maksymalnie 20 godzin - przekazał mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Biec będą nieprzerwanie w systemie sztafetowym, zmieniając się co kilkadziesiąt kilometrów.

- Jesteśmy zgraną grupą przyjaciół, biegaczy, mających wspólne zainteresowania. Poza tym lubimy pomagać innym, a zwłaszcza chorym dzieciom. Mamy doświadczenie w tego typu akcjach charytatywnych. W ubiegłym roku przebiegliśmy dystans z Pucka do Radzymina żeby uczcić 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz wesprzeć zbiórkę środków finansowych na leczenie Dzielnej Gabrysi, córki policjanta garnizonu stołecznego - informują służby więzienne.

Bieg z Suwałk rozpocznie się 25 czerwca o godz. 14.00. Do mety mają dotrzeć w sobotę (26.06) w godzinach 10.00-11.00. Pokonają łączny dystans 206 km.

Uroczyste podsumowanie i sadzenie dębu z ministrem

Kubuś Suchodoła jest 2,5 rocznym chłopcem, który cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Przez brak genu SMN1 organizm nie produkuje białka, które odżywia neurony ruchowe, odpowiedzialne za pracę mięśni. Te słabną i powoli umierają. By wygrać z tą chorobą potrzebny jest "najdroższy lek świata" - kosztująca blisko 10 mln zł terapia genowa.

Po biegu w Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie w Podolanach koło Białowieży zostanie zorganizowany piknik rodzinny z udziałem służb mundurowych naszego województwa. W programie: pokazy sprzętu wykorzystywanego w codziennej służbie poszczególnych formacji, gry, zabawy integracyjne i animacje dla dzieci, kiełbaski, grochówka.

Bieg charytatywny objęty jest patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wosia, który potwierdził też swoją obecność na wydarzeniu. Minister wraz z rodzicami Kubusia zasadzi w Podolanach dąb noszący imię chłopca.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1261 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39