Biegacze i rowerzyści wracają do rywalizacji. Sezon wystartuje w Białymstoku

2024.04.10 11:06
Już w najbliższą niedzielę (14.04) rozpocznie się 16. sezon kolarskich Maratonów Kresowych oraz 3. sezon biegów terenowych Kresowe Trail. Kalendarz tegorocznych startów zapowiada się imponująco. Zmagania przeprowadzone zostaną w czternastu miejscowościach, trzech województwach i dwóch państwach - w Polsce i Litwie.
Biegacze i rowerzyści wracają do rywalizacji. Sezon wystartuje w Białymstoku
Fot: Krzysztof Karpiński/Kresowe Trail

Do wyboru "Wertep", "Szpurt" oraz pięć tras rowerowych

Maratony Kresowe i Kresowe Trail to sportowe imprezy, które odbywają się w najatrakcyjniejszych miejscowościach Polski Wschodniej oraz na Wileńszczyźnie. Biegacze i rowerzyści wystartują m.in. w Tykocinie, Augustowie, Supraślu, Mielniku, w okolicy Wilna i w Wigierskim Parku Narodowym. W Narewce, w Puszczy Białowieskiej, odbędzie się z kolei biegowy Maraton Żubra.

Sezon wystartuje jednak w Białymstoku. W stolicy Podlasia areną zmagań będzie niezwykle piękny, zwłaszcza teraz, gdy przyroda budzi się do życia, Las Pietrasze. Pojawi się sporo fragmentów prowadzących w górę i w dół, nie zabraknie też wąskich, krętych ścieżek, korzeni, a ponadto pojawi się niewielka rzeczka. Jedno jest pewne - na takiej trasie nie będzie czasu na nudę.

Biegacze przystąpią do rywalizacji na dwóch dystansach - 5 i 12 kilometrów. W nawiązaniu do mowy kresowej zostały one nazwane "Szpurt" i "Wertep". Szpurt jest to po prostu szybki bieg, natomiast wertep w mowie kresowej oznacza wyboistą drogę, czyli ścieżkę trudną do pokonania. I tak też będzie w Białymstoku. Biegacze zmagający się z "Wertepem" pokonają ponad 200 m przewyższeń, w tym finałowe podbiegi pod Górkę na Pietraszach.

Po biegaczach na trasy wyruszą rowerzyści. Rywalizacja będzie się toczyć na pięciu dystansach z podziałem na kategorie wiekowe. Pierwsi wystartują najmłodsi kolarze w wieku 3-6 lat, czyli uczestnicy wyścigu Mikro. Przedszkolacy będą mieć do pokonania zaledwie 200-300 metrów, ale w tym przypadku emocje, szczególnie u rodziców, zawsze są ogromne.

Kolejne wyścigi rozegrane zostaną w formie jazdy indywidualnej na czas. Zawodnicy będą startować w odstępach czasu i samotnie pokonywać dystans. Często mówi się, że jest to etap prawdy, gdyż nie można jechać na kole rywala oraz trzeba bardzo umiejętnie rozłożyć siły na cały dystans. Dzieci w wieku do 12 lat przemierzą pięć kilometrów z trzema podjazdami, zaś młodzicy 13-14 lat oraz początkujący kolarze zmierzą się z rundą o długości 12 kilometrów. Najwięcej zawodników wybiera Półmaraton, który w Białymstoku będzie liczył 24 kilometry. Jeżeli chodzi o maratończyków, to ci zmierzą się z dystansem 36 kilometrów. W tym przypadku do pokonania w pionie będzie około 650 metrów.

Las to zdrowie, las to spokój

Dla zawodników, którzy trenują do triathlonu lub po prostu znajdą siły, aby wystartować w obu dyscyplinach, pojawi się dodatkowa klasyfikacja Dual, która obejmuje bieg i wyścig rowerowy. Na listach startowych jest już blisko 400 uczestników, ale zapisy nadal trwają. Dołączenie do rywalizacji ma być możliwe także w dniu zawodów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że aktywność fizyczna w lesie jest niezwykle korzystna dla zdrowia. W leśnym powietrzu jest kilkadziesiąt razy mniej chorobotwórczych zarazków i nawet 1000 razy mniej pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia niż w powietrzu na ulicach centrum miast. Wiele gatunków drzew, w tym popularne w naszych lasach brzozy i świerki, wydzielają fitoncydy, które mają działanie kojące, antystresowe i uspokajające. Posiadają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych. Za ich przyczyną strefa wokół tych drzew jest często całkowicie wolna od bakterii.

Biegowe zmagania ruszą w Lesie Pietrasze w niedzielę (14.04) o godz. 9.30, natomiast pierwsze starty rowerzystów zaplanowane zostały na godz. 11.30.

Maratony Kresowe MTB organizowane są już od 2009 r. Od tamtej pory w wyścigach wzięło udział ponad 65 tys. uczestników.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

879 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39