Biegamy i pomagamy. Ruszyły zapisy do sztafety maratońskiej Ekiden

2015.03.10 00:00
Ruszyły zapisy do Ekiden - sztafety maratońskiej "Pomóżmy Razem", która odbędzie się 14 czerwca. Oprócz rywalizacji czysto sportowej, wydarzenie ma bardzo szczytny cel.
Biegamy i pomagamy. Ruszyły zapisy do sztafety maratońskiej Ekiden
Fot: M. Kardasz

W sztafecie Ekiden startują drużyny składające z 6 osób. Poszczególni zawodnicy w ramach swojej zmiany mają do pokonania określony dystans. Pierwszy zawodnik musi pokonać 7,195 km, dwójka kolejnych ma do przebiegnięcia po 10 km, a ostatnia trójka zawodników - każdy z osobna - ma najkrótsze odcinki, wynoszące 5 km.

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki). Biegi Ekiden są niezwykle popularne nie tylko w Japonii, ale i w wielu innych krajach na całym świecie.

Biorąc udział w sztafecie, pomagamy Fundacji "Pomóż Im" – Hospicjum dla Dzieci. Część z opłat startowych zostanie przeznaczona na potrzeby Hospicjum dla Dzieci. Fundacja opiekuje się tymi, dla których liczy się każdy dzień.

Opłaty za start dla całej drużyny są uzależnione od terminu wpłaty, im wcześniej się zdecydujemy, tym wpisowe będzie niższe. Przykładowo do 31 marca kwota wynosi 210 zł, a w dniu biegu koszt opłaty to już 300 zł.

Organizatorami tej niepowtarzalnej imprezy biegowej są: Fundacja Białystok Biega, Fundacja "Pomóż Im" – Hospicjum dla Dzieci oraz Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl
1535 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39