Bohoniki i Kruszyniany pomnikami historii

2012.11.29 00:00
Dwa meczety wraz z mizarami - w Bohonikakach i Kruszynianach - jedne z najcenniejszych zabytków województwa podlaskiego, prezydent Bronisław Komorowski uznał za pomniki historii.
Bohoniki i Kruszyniany pomnikami historii
Fot: materiały prasowe
Bronisław Komorowski wręcza rozporządzenia uznające Bohoniki i Kruszyniany za pomniki historii

W Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczył rozporządzenia w sprawie uznania za Pomnik Historii pięciu obiektów: Łowicz – bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Paczków – zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji, Sulejów – zespół opactwa cystersów, Strzegom – kościół pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary.

Bronisław Komorowski wziął również udział w spotkaniu dotyczącym objęcia Honorowym Mecenatem Prezydenta RP muzeów, rezydencji królewskich, pomników historii: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Łazienek Królewskich, Pałacu w Wilanowie.

Status pomnika historii przyznaje prezydent RP specjalnym rozporządzeniem. Nadaje go zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego.

Do tej pory na liście pomników historii było w Polsce 48 obiektów i obszarów reprezentujących najwybitniejszą grupę zabytków, odzwierciedlającą bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wśród nich są m.in. pole bitwy na Westerplatte, stare miasto w Krakowie czy kopalnia soli w Wieliczce. W województwie podlaskim w 2007 r. statut pomnika historii nadano kanałowi Augustowskiemu.

Meczety w Bohonikach i Kruszynianach to dwa z czterech – obok meczetu w Warszawie i Gdańsku - działających meczetów w Polsce.

Meczet w Kruszynianach został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w. lub w pierwszej połowie XIX w., na miejscu dawniejszej świątyni. W 1846 budynek przeszedł remont. Po II wojnie światowej lokalną wspólnotę muzułmańską zasilili repatrianci muzułmańscy z terenów obecnej Białorusi.

Meczet w Bohonikach powstał na przełomie XIX i XX w. (prawdopodobnie w 1873), po pożarze wcześniejszego meczetu osadników tatarskich, który miał być zlokalizowany w pobliżu zabytkowego cmentarza położonego we wschodniej części wsi, a istniejącego od XVIII w., a być może nawet od XVII wieku.

Wraz z obydwoma podlaskimi meczetami za pomnik historii Prezydent RP uznał również mizary (cmentarze) znajdujące się nieopodal obu świątyń.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1135 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39