Brak reguł jedyną regułą? Świetny spektakl "Tango" w Teatrze Szkolnym!

2022.02.21 11:15
Czy da się zbudować świat od nowa? Świat, w którym będzie panował jakikolwiek porządek, ludzie będą żyć według jasnych zasad? "Tango" Mrożka w wykonaniu studentów IV roku Akademii Teatralnej to prawdziwy majstersztyk!
Brak reguł jedyną regułą? Świetny spektakl "Tango" w Teatrze Szkolnym!
Fot: Bartek Warzecha

"Tango" wyreżyserował Paweł Chomczyk.

Spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego zaskakuje formą, przez co treść zyskuje nowy wymiar.

Przedstawienie dzieje się w domu zblazowanych artystów, którzy dawno temu zbuntowali się przeciwko panującym normom i żyją bez jakiejkolwiek konwencji.

Małżeństwo Stomila i Eleonory przypomina raczej luźny związek, babcia Eugenia nieustannie grałaby w karty, wuj Eugeniusz wije się między nimi. Stały bywalec domu Edek wydaje się być "debilem". Głównym bohaterem jednak jest Artur – syn Stomila i Eleonory, zmęczony brakiem reguł, poszukujący formy, która dawałaby poczucie bezpieczeństwa i oparcie. Chciałby się zbuntować, jednak przeciw czemu, jeśli porządek świata jest od dawna zburzony? Wpada na pomysł, by ożenić się ze swoją kuzynką Alą, a ślub miałby być tradycyjny i oparty na konwencji. Artur miota się, szuka sposobu na opanowanie domowego chaosu.

Spektakl w Teatrze Szkolnym zaskakuje świeżością. Wydawałoby się, że "Tango" jest dramatem jakby przykurzonym. Tymczasem to, co oferują twórcy przedstawienia zyskuje nowe pole do interpretacji i wiele aktualnych odniesień. Należy zwrócić uwagę na kostiumy i scenografię, pomysłowe, wręcz imponujące. Wszystko ze sobą współgra, młodzi aktorzy i aktorki świetnie odnajdują się w swoich rolach. Dostajemy prawdziwą teatralną ucztę. Ciekawą, momentami zabawną, słodko-gorzką.

Kto zwycięża w tej pokoleniowej potyczce? Czy powrót do bezpiecznego świata zasad jest możliwy? Czy wykluje się coś nowego, nowa forma? Czy może chodzi tu po prostu o władzę, którą uosabia niepozorny Edek? Bo przecież każda niemal rewolucja kończy się prymitywną walką sił.

Czy nadzieja na zmianę umiera wraz z padającym od strzału Arturem?

"TANGO" W TEATRZE SZKOLNYM - TERMINY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1028 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39