Brakuje zapasów krwi

2010.06.08 00:00
Zbliżają się wakacje, a w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku brakuje zapasów. Dlatego warto pomyśleć o tym, że nasza krew może uratować komuś życie.
Brakuje zapasów krwi
Fot: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

W tej chwili pilnie potrzebna jest krew grupy A Rh+, RCKiK potrzebuje też krwi grup A Rh-, 0 Rh+, 0 Rh -, B Rh+ i B Rh -.

Wakacje to okres, kiedy zapotrzebowanie na krew rośnie. Wzrasta liczba wypadków drogowych i krew często jest potrzebna ich ofiarom. Poza tym wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża.

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są między innymi: choroby układu krążenia oddechowego, pokarmowego, moczowego, choroby krwi i układu krwiotwórczego, ostre i przewlekłe choroby zakaźne, przebycie w ciągu ostatnich 6 miesięcy dużych zabiegów operacyjnych, przyjmowanie większości leków, środków odurzających, oraz uzależnienie od alkoholu. Aby oddać krew, należy zgłosić się do placówki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub na akcję organizowaną przez RCKiK poza placówką (dziś w Wysokiem Mazowieckim i Czyżewie, jutro w Ciechanowcu, pojutrze w Zambrowie). Od osoby pobiera się około 450 ml krwi.

andy

1679 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39