Bramki zraszające na Rynku Kościuszki już działają

2022.07.24 08:03
W ubiegłym tygodniu Wodociągi Białostockie rozpoczęły montaż bramek zraszających na Rynku Kościuszki. Teraz instalacja włączana jest za każdym razem, gdy temperatura powietrza przekracza 28 stopni Celsjusza.
Bramki zraszające na Rynku Kościuszki już działają
Fot: Dawid Gromadzki / UM

Kiedy temperatura wzrasta powyżej 28 stopni Celsjusza w okolicy białostockiego Rynku Kościuszki można ochłodzić się wodną mgiełką z dwóch bramek zraszających. Jest to nowy element w miejskim krajobrazie.

- Bramki zastąpiły, rozstawiane dotychczas przez Wodociągi Białostockie Sp. z o.o., kurtyny wodne starszej generacji. Zastosowane rozwiązanie jest nowocześniejsze i oszczędniejsze. Dysze rozpylają przyjemną wodną mgłę. Woda z instalacji nie potrzebuje odpływu, pod wpływem temperatury powietrza samoistnie odparowuje - tłumaczy białostocki magistrat.

Nowe bramki zraszające zostały ustawione w pobliżu Ratusza i pomnika marszałka Piłsudskiego.

- Zastąpienie przez nas w upały kurtyn wodnych bramkami zraszającymi, to z wielu względów trafna decyzja. Przyciągają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Oszczędniej zużywają wodę, ich konstrukcja bardziej harmonizuje z otoczeniem, delikatna kroplista mgiełka jest przyjemniejsza niż wodne wachlarze pod dużym ciśnieniem, te zapewne przydadzą się organizatorom imprez biegowych - przekazują Wodociągi Białostockie. - Zraszacze są załączane przez pracowników naszego Działu Sieci Wodociągowej. W ciągu dnia wykonują oni prace zlecone, więc moment włączenia i wyłączenia urządzeń zależy też od ich dyspozycyjności - dodają.

Niestety, ktoś jeszcze przed pierwszym włączeniem uszkodził metalową poprzeczkę bramki w pobliżu pomnika, dlatego Wodociągi musiały ją tymczasowo zdemontować.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1414 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39