Budowa hali sportowo-widowiskowej w Białymstoku ma przyspieszyć. Tak obiecuje miasto

2024.02.02 16:07
Miasto Białystok poinformowało, że procedury związane z budową hali widowiskowo-sportowej mają teraz znacząco przyspieszyć. Nadzieja władz miejskich jest upatrywana w zmianach personalnych, które niedawno nastąpiły w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Budowa hali sportowo-widowiskowej w Białymstoku ma przyspieszyć. Tak obiecuje miasto
Fot: .
Wizualizacja hali widowisko-sportowej, która ma powstać przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku

Budowa hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku była uzależniona od realizacji porozumienia, które miasto zawarło z IMGW. Niestety przez kilka lat instytut zwlekał z wypełnieniem warunków porozumienia - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Truskolaski zadowolony ze zmian władz IMGW

Prezydent również wypowiedział się w tej sprawie:

– Od lat IMGW podejmowało działania uniemożliwiające nam budowę hali widowiskowo-sportowej. Przez te działania wojewoda podlaski uchylił pozwolenie na budowę. Minęło prawie 7 lat, zmieniła się władza i w ciągu tygodnia dotychczasowe przeszkody przestały obowiązywać. Otrzymałem właśnie stosowne pismo z IMGW, które odblokowuje nam tę inwestycję. Możemy dalej procedować wniosek na budowę hali, a mając pozwolenie, będziemy mogli ubiegać się w Ministerstwie Sportu o dotację – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pierwsze miliony już wydane

Miasto podsumowało także dotychczasowe koszty poniesione w związku z budową hali. To ok. 3,69 mln zł na m.in. opracowanie dokumentacji projektowej hali, uzyskanie decyzji środowiskowej, inwentaryzację zieleni i opłatę naliczoną w decyzji zezwalającej na usuniecie drzew na części działki wyznaczonej pod ogródek meteorologiczny.

W związku z inflacją i zmienną sytuacją na rynku robót budowlanych trudno jest jednoznacznie oszacować całkowity koszt hali, której budowa może rozpocząć się dopiero po zakończeniu wszelkich formalnych procedur. Pierwotnie, czyli gdy pojawiła się wizualizacja budynku, który miałby się znajdować przy ul. Ciołkowskiego, mówiło się o nawet 400 mln zł.

Planowana liczba miejsc na widowni wynosi ok. 6,4 tys. To 5 tys. miejsc na trybunach stałych, 1 tys. miejsc na trybunach tymczasowych, 120 miejsc – dla mediów, 267 miejsc – dla VIP-ów, 60 miejsc – dla osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami.

Co z jesienną obietnicą poprzedniego rządu?

Należy wspomnieć również o obietnicy poprzedniego rządu (PiS) ws. budowy hali w innej lokalizacji:

- Na terenie kampusu Politechniki Białostockiej ma powstać nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Dziś dotację w wysokości ponad 105 mln zł przyznało na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki - ogłosili w mediach społecznościowych politycy PiS-u: Jacek Sasin oraz Artur Kosicki. Miało to jednak miejsce w październiku 2023 roku, czyli na krótko przed wyborami parlamentarnymi, po których nastąpiła zmiana rządu na koalicję PO-Trzecia Droga-Lewica.

Czy druga hala powstanie? Do tego tematu wkrótce wrócimy.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1604 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39