Budowa Muzeum Pamięci Sybiru na ostatniej prostej

2018.04.18 17:46
W uroczystej atmosferze, przy udziale sbiraków, doszło do podpisania umowy między miastem a firmą Budimex na stworzenie stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru, które mieścić się będzie przy ul. Węglowej.
Budowa Muzeum Pamięci Sybiru na ostatniej prostej
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Tadeusz Truskolaski w obecności Sybiraków podpisał umowę na budowę Muzeum Pamięci Sybiru

Po wielu latach starań wydaję się, że już nic nie przeszkodzie stworzeniu w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. We środę (18.04) podpisano umowę na zbudowanie obiektu w stanie surowym. Odbyło się to w podniosłej atmosferze w towarzystwie sybiraków i ich rodzin.

- Czekamy na muzeum wiele lat, ale dzień dzisiejszy jest dniem historycznym, dlatego że z fazy przygotowań wkraczamy pełną parą w fazę wykonawczą. Teraz będziemy obserwować, jak ta substancja, która jest już na Węglówce będzie przekształcana na potrzeby tej placówki – mówi podczas uroczystości Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Wykonawcą inwestycji będzie firma Budimex, która przebuduje istniejący przy ul. Węglowej powojskowy magazyn na potrzeby ekspozycji. Wybuduje także nową część na zaplecze techniczno-administracyjne. Firma zdemontuje istniejącą bocznicę kolejową i wybuduje infrastrukturę techniczną. Zadba też o zagospodarowanie terenu wokół muzeum i budowę parkingów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace powinny zostać skończone w listopadzie 2019 roku, czyli po ok. 3 latach od rozpoczęcia całej inwestycji. Bowiem już 2016 roku wystartował pierwszy etap – tzw. stan zerowy.

Łączny koszt wybudowania muzeum będzie opiewał na ok. 40 mln zł, z czego 11 mln zł pokryje dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto ma w planach złożenie kolejnego wniosku o doinwestowanie przedsięwzięcia.

Ponadto z Unii Europejskiej na wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia do Białegostoku trafiło 6,8 mln zł, co zostanie wydatkowane w latach 2018-2020. Zanim jednak muzeum zacznie funkcjonować w docelowej siedzibie, można odwiedzić jego mini-wersję znajdującą się przy ul. Sienkiewicza.

Misją placówki jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli Polskich, którzy zostali wywiezieni na Syberię, przede wszystkim podczas II wojny światowej, ale także w czasach przed nią i po jej zakończeniu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1495 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39