Budowa toru wychodzi na ostatnią prostą. Po wielu zakrętach

2017.07.19 09:32
W końcu, po kilku próbach, miasto rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie m.in. ogrodzenia, barier ochronnych toru Wschodzący Białystok.
Budowa toru wychodzi na ostatnią prostą. Po wielu zakrętach
Fot: UM Białystok
Tor Wschodzący Białystok

Tor Wschodzący Białystok to projekt wybrany w Budżecie Obywatelskim 2015. Pierwotnie miał powstać jeszcze w poprzednim roku, ale nadal jest w trakcie realizacji - trwają prace budowlane. Teraz miasto, po kolejnym podejściu, rozstrzygnęło przetarg na przygotowanie dokumentacji oraz wykonanie dodatkowych elementów tej inwestycji. Wyłoniony wykonawca – Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego "HYDROS" Tadeusz Kulesza, Adam Kulesza Sp.j. z Białegostoku – wybuduje ogrodzenie toru i ustawi bariery ochronne.

W pierwszym ogłoszonym przetargu w zadaniach była jeszcze budowa zjazdów i płyt czyszczących. Jednak najniższa z ofert opiewała wówczas na 800 tys. zł, a miasto zakładało, że wyda zaledwie 360 tys. Przy drugim konkursie zadania podzielono i udało się zejść do 500 tys. zł. Mimo że i ta kwota przekraczała możliwości miasta, postanowiono ją przyjąć i znaleźć pieniądze w budżecie, co udało się zrobić, ale tym razem wycofał się wykonawca. Ostatecznie jednak sprawa skończyła się szczęśliwie, a ostateczne koszty tej inwestycji wyniosą 332 tys. zł.

Ogrodzenie toru zostanie zaprojektowane i wykonane z siatki plecionej, z podmurówką betonową. Będzie miało wysokość minimum 1,8 m. W ogrodzeniu znajdą się stalowe bramy przesuwne i furtki. Wszystkie niezbędne elementy będą nowe, stalowe, ocynkowane ogniowo. Bariery ochronne zostaną utworzone z opon samochodowych. Wysokość takiej bariery to ok. 100 cm, długość – 400 m. Elementy te powinny być gotowe do końca września 2017 roku, podobnie jak wyjazdy i wjazdy na tor z drogi publicznej.

W ramach pierwszego etapu wykonano już nawierzchnię asfaltową toru wraz z krawężnikami. Będzie miał on ok. 1 km długości. Do wykonania pozostały jeszcze prace wykończeniowe – malowanie tralek czy dostawienie końcówek krawężników. Wszystko to powinno zostać zrobione jeszcze w lipcu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

948 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39