Budżet Obywatelski. Czy ekrany akustyczne wyciszą hałas z Toru Wschodzący Białystok?

2022.10.14 15:42
Cały czas trwa głosowanie do X edycji Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku. Jednym ze 180 zgłoszonych projektów jest budowa ekranów akustycznych, które pozwoliłby wyciszyć Tor Wschodzący Białystok.
Budżet Obywatelski. Czy ekrany akustyczne wyciszą hałas z Toru Wschodzący Białystok?
Fot: Grzegorz Chuczun

Do końca głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok zostały tylko trzy dni. W tym roku konkurencja jest spora, ponieważ do głosowania zakwalifikowano aż 180 projektów. Jednym z nich jest projekt M18 - budowa ekranów akustycznych przy Torze Wschodzący Białystok.

- Projekt, zgłoszony przez mieszkańców osiedla Dojlidy, to odpowiedź na liczne protesty związane z hałasem dobiegającym z toru wyścigowego, który powstał w 2017 r. przy lotnisku Krywlany. Pisk opon i ryk silników, zwłaszcza podczas sesji driftingu, zakłóca spokój nie tylko mieszkańcom Białegostoku, ale także Olmont i Izabelina, którzy już w 2020 r. składali do Prezydenta Miasta petycję w sprawie wyciszenia toru. Protestowali również działkowcy, w imieniu których interpelacje składał wówczas radny miejski Wojciech Koronkiewicz - informuje Urszula Sienkiewicz, współautorka projektu M18.

Jednak te działania nie przyniosły skutków. Miasto tłumaczyło, że ekrany akustyczne są zbędne ponieważ w 2018 r. wykonano pomiar hałasu.

- Warto jednak zwrócić uwagę, że badania te miały miejsce w okresie, kiedy tor nie był tak intensywnie wykorzystywany jak teraz. Nigdy później nie zostały powtórzone - podkreśla współautorka projektu.

Tor Wschodzący Białystok powstał również w ramach Budżetu Obywatelskiego. Był inicjatywą ówczesnej radnej miejskiej Katarzyny Todorczuk. Zyskał poparcie ponad 3000 mieszkańców, ale przy budowie nie został w żaden sposób wyciszony, co powoduje dziś sporo problemów.

- Aby je rozwiązać z korzyścią dla wszystkich mieszkańcy złożyli do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok projekt budowy ekranów akustycznych wokół toru. Projekt ten popierają nie tylko mieszkańcy okolicznych osiedli, ale także działkowcy, którym hałas skutecznie zakłóca wypoczynek i rekreację, przyrodnicy (Las Solnicki i Rezerwat Zwierzyniec znajdują się w obszarze bezpośredniego oddziaływania hałasu z Toru), jak i sami drifterzy, którym grozi całkowity zakaz jazdy, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania w kierunku ograniczenia emisji hałasów - podkreśla Urszula Sienkiewicz.

Dodaje, że hałas został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za drugie najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia w Europie, a jego nadmierne natężenie wywołuje realne negatywne skutki dla zdrowia tj. pogorszenie słuchu, nadciśnienie, udary, cukrzyca.

Głosowanie mieszkańców Białegostoku w ramach Budżetu Obywatelskiego trwa do 17 października. Można głosować zarówno elektronicznie, jak i stacjonarnie: w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 lub w mobilnym punkcie, który w najbliższy weekend (15-16.10) pojawi się na Rynku Kościuszki w godz. 12.00-16.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1332 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39