Burmistrz Michałowa został nominowany do nagrody im. Pawła Adamowicza

2022.12.09 13:10
Miasto Kraków zgłosiło do nagrody im. Pawła Adamowicza burmistrza Michałowa Marka Nazarkę.
Burmistrz Michałowa został nominowany do nagrody im. Pawła Adamowicza
Fot: Urząd Miejski w Michałowie
Burmistrz Marek Nazarko został nominowany do nagrody im. Pawła Adamowicza

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko został nominowany do nagrody im. Pawła Adamowicza ustanowionej przez miasta i regiony zrzeszone w Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Miasto Gdańsk i Europejski Komitet Regionów.

Po raz pierwszy nagrodę im. Pawła Adamowicza, zamordowanego w 2019 r. prezydenta Gdańska wręczono w 2021 r.

- W tym roku Miasto Kraków zgłosiło do nagrody Marka Nazarko. Wiemy już, że znalazł się w piątce, która ostatecznie została nominowana do nagrody. Oficjalnie lista kandydatów do nagrody zostanie ogłoszona 10 grudnia, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - informuje Urząd Miejski w Michałowie.

Laureata nagrody poznamy 14 stycznia, a jej wręczenie odbędzie się 8 lutego na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

- Ustanowienie nagrody im. Pawła Adamowicza jest hołdem i uznaniem dla ludzi odważnych i sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii. Dla tych, którzy w swoich środowiskach promują równe szanse, w łączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją rozwijają – tak o nagrodzie mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) jest międzynarodową organizacją skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności.

Pierwszą laureatką nagrody im. Pawła Adamowicza została w 2021 r. prezydentka Kolonii w Niemczech Henriette Reker, która nagrodzona została za doskonałość i odwagę w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości w swoim mieście.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39