"Burza" przy Kalinowskiego. Sensacja, czary i zemsta!

2015.09.04 00:00
Białostocki Teatr Lalek rozpoczyna nowy sezon od spektaklu na podstawie sztuki Williama Szekspira. W najbliższą niedzielę premiera "Burzy".
"Burza" przy Kalinowskiego. Sensacja, czary i zemsta!
Fot: Bartek Warzecha
Trwają próby do spektaklu "Burza"

Sensacja, czary i zemsta! Oto jakimi składnikami powinna być nafaszerowana dobra fabuła. Realizatorzy najnowszego spektaklu w BTL-u zapewniają, że ma on wszystkie powyższe części składowe.

Burza ludzkich przywar i namiętności

Jedno z najsłynniejszych dzieł Szekspira opowiada historię księcia Prospero, człowieka chorobliwie sprawiedliwego. Jest idealistą, który obraża się na świat i zaszywa w swojej przepastnej bibliotece. Źle czuje się w intryganckim Mediolanie, wśród cynizmu i splendoru dworskiego życia. Rozpoczyna życie na wyspie, której nie ma na mapach i nie sposób dociec jej położenia - tak historycznego, jak i geograficznego. Ćwicząc się w prestidigitatorstwie i pociesznej szarlatanerii, prowadzi dysputy z fantasmagorycznymi przyjaciółmi i wrogami: Arielem i Kalibanem. Na wyspie - niczym w jarmarcznej, kuglarskiej budzie - chowa przed światem swój najdroższy skarb, córkę.

Niestety, wielki świat sam się o nią upomni: oto Mag musi sobie poradzić z rozbitkami - synem, ojcem oraz ich nieokrzesaną świtą. Będzie się musiał skonfrontować z tym, przed czym tak długo się chronił, z burzą najpospolitszych ludzkich przywar i nienasyconych namiętności. Jego doskonale wyizolowana twierdza zostanie zdobyta. Chęć zemsty ustąpi jednak przebaczeniu, a mury samotności skruszy drżenie młodzieńczych serc.

Premiera w niedzielę

Spektakl reżyseruje Waldemar Raźniak. Występują: Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Łucja Grzeszczyk, Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Jacek Dojlidko, Ryszard Doliński, Michał Jarmoszuk i Zbigniew Litwińczuk. Kostiumy przygotowała Anna Angelika Łapińska, a scenografię Jan Polívka z Czech. Za multimedia odpowiedzialny jest Krzysztof Kiziewicz. W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gerarda Grisey'a, György Ligeti oraz Pawła Szymańskiego.

"Burza" jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której autor zachował zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Uznana w początkowych latach swojego istnienia za przeciętną, współcześnie coraz częściej jest doceniania.

Premiera białostockiego spektaklu 6 września o godz. 18.00. Kolejne przedstawienia 11, 12 i 13 września.

Repertuar BTL-u

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1783 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39