By dzieci bezpiecznie dotarły do szkoły - trwają kontrole znaków drogowych i gimbusów

2022.08.26 10:07
Kontrole gimbusów czy prawidłowość oznakowania dróg w okolicy placówek oświatowych - to tylko niektóre z działań jakie funkcjonariusze podejmują każdego roku. Dzięki temu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zapewnią dzieciom bezpieczne pokonywanie codziennej trasy z domu do szkoły.
By dzieci bezpiecznie dotarły do szkoły - trwają kontrole znaków drogowych i gimbusów
Fot: Podlaska Policja

Pierwszy szkolny dzwonek zabrzmi już niebawem, więc aby pokonywanie przez uczniów codziennej drogi z domu do szkoły było bezpieczne Straż Miejska wraz z Policją oraz Zarządem Dróg Miejskich Urzędu Miejskiego w Białymstoku rozpoczęła kontrole w rejonach placówek oświatowych. W trakcie trwających działań funkcjonariusze zwracają uwagę na wszystkie aspekty mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów.

- Przedmiotem kontroli są w szczególności czytelność i prawidłowość oznakowania drogowego ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych, stan barier ochronnych uniemożliwiających dziecku wybiegnięcie na jezdnię oraz stan sygnalizatorów w obrębie skrzyżowań - informuje Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Białymstoku.

Z kolei policjanci kontrolują również szkolne gimbusy przewidziane do przewożenia dzieci i młodzieży do miejsc nauki.

- Podczas akcji mundurowi sprawdzą wszystkie gimbusy na terenie naszego województwa. W czasie takich kontroli funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na podstawowe elementy mające wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Policjanci skrupulatnie sprawdzają między innymi stan techniczny każdego gimbusa oraz jego wyposażenie. Każda kontrola pojazdu, to również kontrola trzeźwości kierowcy - przekazuje podlaska policja.

Działania nie zakończą się na sierpniowych kontrolach. Patrol szkolny przez cały rok będzie pracował w rejonie placówek oświatowych dbając o bezpieczeństwo najmłodszych i reagując w przypadku stwierdzenia różnego typu nieprawidłowości i zagrożeń. Podlascy policjanci będą kontrolować autobusy systematycznie w trakcie trwania roku szkolnego. Ponadto w pierwszych dniach września funkcjonariusze Straży Miejskiej będą również pomagać bezpiecznie dojść do szkoły uczniom przez najbardziej uczęszczane przejścia dla pieszych zlokalizowane w pobliżu szkół.

- Obecność mundurowych ma przypominać także kierowcom o konieczności ograniczenia prędkości jazdy w okolicy placówek oświatowych i zachowania szczególnej ostrożności przy przejściach dla pieszych. Stałym elementem działań "Bezpiecznej drogi do szkoły" są też spotkania z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Strażnicy będą zwracać uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły - dodaje Joanna Szerenos-Pawilcz.

Wszystko te działania są realizowane po to, by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, dzieci i młodzież mogły bezpiecznie pokonywać swoją codzienną trasę do szkoły i domu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1248 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39