Całodobowy punkt pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. PSL będzie zbierał podpisy

2021.07.01 14:37
Działacze podlaskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają, że w Białymstoku powinien powstać punkt tymczasowej, całodobowej opieki zdrowia psychiatrycznego. Miałoby być to wsparcie dla dzieci i młodzieży. Młodzieżówka PSL przeprowadzi akcję zbierania podpisów pod tym pomysłem.
Całodobowy punkt pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. PSL będzie zbierał podpisy
Fot: Dorota Mariańska

W czwartek (1.07) ludowcy z Podlasia zapowiedzieli akcję zbierania podpisów. Chcą, żeby w Białymstoku otwarty został punkt tymczasowej, całodobowej opieki zdrowia psychiatrycznego adresowany do dzieci i młodzieży.

- Sytuacja pomocy psychiatrycznej jest dramatyczna. Jeśli chodzi o statystyki, co piąte dziecko ma problemy na podłożu psychologiczno-behawioralnym. To daje nam 20% dzieci, które mają z tym problemy. W Białymstoku nie mamy całodobowego ośrodka pomocy psychiatrycznej dla dzieci. Problem pogłębiła dodatkowo pandemia. Dzieci, które musiały uczyć się zdalnie, zostały niejako odizolowane od społeczeństwa poprzez siedzenie w domach - mówi Kamil Popowski z Forum Młodych Ludowców.

Podpisy mają być zbierane na terenie Podlasia przez całe wakacje. Po zakończeniu akcji, zostaną złożone w urzędzie marszałkowskim.

- W woj. podlaskim nie ma całodobowego oddziału psychiatrii dziecięcej. Funkcjonują jedynie dzienne ośrodki pomocy, ale to jest za mało. 8, 7 godzin dziennie to jest zdecydowanie za mało, aby pomóc młodym ludziom z problemami. Złożymy list do marszałka województwa podlaskiego o to, aby zajął się tym problemem. Miał być w tym roku zakończony oddział psychiatrii dziecięcej. Niestety przedłużony jest na kolejny rok i nie wiadomo, co będzie dalej z tym oddziałem, więc do tego czasu apelujemy o otwarcie tymczasowego oddziału psychiatrii dziecięcej, całodobowego oczywiście. Jeżeli do końca wakacji pan marszałek nie zrealizuje tego, mam nadzieję, że jednak będzie chciał to zrobić, złożymy na sesji sejmiku województwa podlaskiego pod obrady radnych to, żeby przegłosowali projekt obywatelski, pod którym właśnie będziemy zbierać podpisy - zapowiada jednocześnie Michał Zarzycki, prezes Forum Młodych Ludowców.

Młodzi działacze PSL z Podlasia uważają, że jest czym się martwić. Powołują się na to, że Polska zajmuje 13. miejsce wśród krajów europejskich jeżeli chodzi o liczbę samobójstw wśród dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Wyliczają, że w 2020 r. prób samobójczych było ponad 800, udanych prób było ponad 100, a najmłodsze dziecko, które popełniło samobójstwo miało 8 lat.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1208 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39