Ceny żywności i usług. Co podrożało w Podlaskiem?

2018.06.04 11:47
Które artykuły spożywcze drenują nasze portfele? Jeszcze jakiś czas temu odpowiedzielibyśmy, że przede wszystkim jajka i masło. Teraz okazuje się, że za marchew i jabłka również więcej się płaci.
Ceny żywności i usług. Co podrożało w Podlaskiem?
Fot: pixabay.com

Urząd Statystyczny w Białymstoku przedstawił najnowsze dane dotyczące cen detalicznych. Zestawiono ceny z kwietnia tego roku z tymi, które obowiązywały rok wcześniej.

Okazuje się, że w Podlaskiem - zdecydowanie podrożała marchew (o 73,2%). Zaś o 50,2% wzrosły koszty zakupu jabłek. Wpływ na to miała m.in. pogoda, która spowodowała, że zbiory były mniejsze.

W górę - o ponad 20% - poszły także ceny jaj kurzych świeżych oraz ziemniaków. Więcej płaci się też za cytryny (o 15,5%).

Z drugiej strony mniej pieniędzy wykładamy na cukier biały kryształ, którego ceny spadły o 37,1%. Poza tym spadki (niewielkie, bo maksymalnie 5%) dotyczą także ryżu, mięsa wieprzowego bez kości (schab środkowy), mąki pszennej oraz oleju rzepakowego produkcji krajowej.

Natomiast, biorąc pod uwagę artykuły nieżywnościowe i usługi, w skali roku, najbardziej wzrosła opłata za wizytę u lekarza specjalisty (o 12,5%) oraz cena pasty do zębów (o 11%). Zdrożały również: kuchnia mikrofalowa poj. 16–20 l, gazeta regionalna oraz bateria zlewozmywakowa. Wzrosły też (o 6%) opłaty za węgiel kamienny, a także za oczyszczenie chemiczne garnituru męskiego 2-częściowego (o 4,5%).

Spadła zaś nieznacznie, bo o niecałe 3%, cena miksera elektrycznego. Zmniejszyła się także - tylko o 1% - opłata za centralne ogrzewanie lokali mieszkalnych.

Za to - we wspomnianym czasie - na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny biletów normalnych za przejazd autobusem miejskim (jednorazowych) oraz koszty przejazdu taksówką osobową (taryfa dzienna – za 5 km).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1090 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39