Chcą w tym roku zatrudnić kilkadziesiąt osób. Wszystko dzięki planowanym inwestycjom

2019.01.17 07:09
Nowe inwestycje i plany na przyszłość. Cynkomet wchodzi w nowy etap rozwoju i chce zwiększyć zatrudnienie.
Chcą w tym roku zatrudnić kilkadziesiąt osób. Wszystko dzięki planowanym inwestycjom
Fot: Cynkomet

Rok pełen sukcesów

Ten rok był bardzo ważny dla Cynkometu. Firma odnotowała wzrost produkcji maszyn rolniczych i podwoiła eksport. Odnotowała też najwyższy poziom zatrudnienia w swojej historii. Najbliższe miesiące stawiają przed firmą kolejne wyzwania. W planach są innowacyjne projekty, dalszy wzrost sprzedaży, nowe rynki zbytu i zatrudnienie nowych osób.

W ubiegłym roku priorytetem był ilościowy i jakościowy rozwój produkcji maszyn rolniczych i co ważne, udało się go osiągnąć. Spółka odnotowała w tym segmencie 60% wzrost obrotów.

- To efekt konsekwentnej realizacji dwukierunkowej strategii – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. – Jeden z tych kierunków zakładał zwiększenie eksportu, który wzrósł o 100% dzięki pozyskaniu takich nowych rynków jak Kanada, Portugalia, Nowa Zelandia, czy Islandia oraz nowych klientów w Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Serbii i Chorwacji – dodaje.

Centrum Badawczo-Rozwojowe to ważna inwestycja

Sukces ten niewątpliwie wiąże się z realizacją bardzo ważnej inwestycji - Centrum Badawczo-Rozwojowego. Realizowano też prace rozwojowe przekładające się na wzrost innowacyjności oferowanych maszyn oraz ich mniejszą awaryjność.

- Naszym głównym priorytetem było i jest także zapewnienie klientom bezawaryjnego i sprawnego serwisu maszyn oraz dostępu do części zamiennych, zgodnie z naszą zasadą: "nigdy nie zostawiamy klientów w potrzebie" – podkreśla prezes Dąbrowski.

Uruchomienie centrum było dla Cynkometu najważniejszym wydarzeniem 2018 r. Inwestycja ta jest warta 22,4 mln zł i zrealizowano ją z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

- Centrum jest przystosowane do wytwarzania prototypów oraz serii próbnych, innowacyjnych maszyn rolniczych, często jeszcze niestosowanych na rynku – mówi Dąbrowski. – Przy stanowiskach badawczo-pomiarowych będą prowadzone badania skuteczności stosowanych rozwiązań. To wpłynie na wzrost jakości i efektywności naszych maszyn oraz poprawę ich konkurencyjności, co oznacza dużo korzystniejszą pozycję Cynkometu na rynku – dodaje.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym powstały już pierwsze prototypowe maszyny. Obecnie rozpoczęto budowę prototypu samoładującego się rozrzutnika. Trwają też prace nad modernizacją maszyn już istniejących.

- Cynkomet pierwszy raz w historii zatrudnia ponad 270 pracowników i jest tym samym jednym z największych pracodawców w regionie. To właśnie dzięki pracownikom udało nam się osiągnąć sukces, za co bardzo im dziękuję – mówi prezes firmy.

Duży wzrost zatrudnienia

Inwestycja Cynkometu wiązała się ze wzrostem zatrudnienia.

- Cynkomet pierwszy raz w historii zatrudnia ponad 270 pracowników i jest tym samym jednym z największych pracodawców w regionie. To właśnie dzięki pracownikom udało nam się osiągnąć sukces, za co bardzo im dziękuję – mówi Dąbrowski.

To jednak nie koniec, bowiem w planach na ten rok jest dalszy wzrost zatrudnienia, do 300 osób – głównie w CBR i przy produkcji maszyn. To wszystko pozwoli spółce na szybszą produkcję i realizacje zleceń.

- Na rynku krajowym planujemy o 25 proc. zwiększyć sprzedaż maszyn, a w szczególności przyczep o ładowności przekraczającej 10 ton – zapowiada prezes Cynkometu. - Planujemy też wzmocnienie naszej pozycji na rynkach Półwyspu Iberyjskiego, Apenińskiego, Bośni i Hercegowiny oraz Wielkiej Brytanii.
 
Tym planom służyć ma także dalsza ekspansja targowa i udział w wystawach maszyn rolniczych na Węgrzech, w Rumunii, Serbii, Niemczech oraz na Litwie.

Na początku tego roku spółka utworzyła punkt logistyczny w Suwałkach. Przyjmowane są tam zlecenia na usługę cynkowania elementów metalowych oraz prezentowane maszyny rolnicze, które są produkowane w Czarnej Białostockiej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1036 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39