Cmentarze ewangelicki i żydowski oznaczone tablicami

2015.06.22 00:00
Ponad 3 miesiące zajął montaż tablic informujących o istnieniu cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego w okolicy Rynku Siennego i ul. Kalinowskiego. Nareszcie stosowne informacje się pojawiły.
Cmentarze ewangelicki i żydowski oznaczone tablicami
Fot: UM Białystok

W marcu władze miasta zapowiedziały godne upamiętnienie istniejących niegdyś miejsc pochówku na Rynku Siennym i zlikwidowanie istniejącego tam parkingu. Lokalizacja dawnego cmentarza miała być stosownie oznaczona, podobnie jak sąsiednia była nekropolia żydowska zamieniona w Park Centralny.

Po ponad 3 miesiącach pojawiły się tablice. Upamiętniają one cmentarz ewangelicki z końca XVIII w. przy ul. Młynowej oraz najstarszy w Białymstoku cmentarz żydowski, tzw. rabinacki, przy ul. Kalinowskiego założony najprawdopodobniej w 1692 r.

Tablice informujące o cmentarzu ewangelickim zostały zamontowane na skrzyżowaniu ul. Młynowej z ul. Sienny Rynek i na zakończeniu ul. Sienny Rynek, zaś informujące o cmentarzu żydowskim - przy schodach do Parku Centralnego oraz od strony ul. Kalinowskiego, w okolicy Białostockiego Teatru Lalek.

W przyszłym roku teren Rynku Siennego ma być zagospodarowany. Miejsce dawnego cmentarza ewangelickiego będzie "upamiętnione", podobnie jak sąsiedniego kirkutu. Koncepcja zakłada stworzenie tam skweru z drzewami, kwiatami, ławkami.

Więcej:
Jest koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego. Będą zieleń i ławki

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39