Co kryje w sobie ulica Świętojańska? Będzie można przekonać się podczas spaceru

2022.06.21 08:02
Ulica Świętojańska w Białymstoku jest dziś znana z usytuowanej tu galerii handlowej, licznych lokali usługowych. Jednak jaka jest jej historia? Co znajdowało się tutaj onegdaj?
Co kryje w sobie ulica Świętojańska? Będzie można przekonać się podczas spaceru
Fot: Materiały Muzeum Podlaskiego

Pierwotnie ulica Świętojańska była drogą łączącą dawne Nowe Miasto/Neu Stadt z traktem solnickim prowadzącym w kierunku Zabłudowa.

Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku nadano jej miejski charakter. Także wówczas zabudowa ulicy Świętojańskiej nabrała miejskiego wyglądu. Dziś bez tych budynków trudno sobie wyobrazić tę ulicę.

Na pewno ulica Świętojańska ma bardzo bogatą przeszłość, głównie za sprawą żyjących przy niej białostoczan, właścicieli posesji, firm i instytucji, które przy niej działały.

Muzeum Historyczne, oddział Muzeum Podlaskiego, zaplanowało przechadzkę tą ulicą. Dzięki niej będzie można odkryć zakamarki Świętojańskiej, poznać jej historię, przybliżyć dzieje najciekawszych obiektów znajdujących się na trasie planowanego spaceru.

Spacer odbędzie się w ramach cyklu "Strażnicy przeszłości – oferta dla dorosłych". Będzie można wziąć w nim udział już w piątek (24.06). Uczestnicy wyruszą o godz. 17:00 z Muzeum Historycznego, ul. Warszawska 37.

Szczegóły i zapisy.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
1497 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39