Co mieszkaniec Podlasia robi na wakacjach?

2012.06.28 00:00
Statystyczny mieszkaniec woj. podlaskiego podczas letniego urlopu pozostanie w tym roku w kraju. Podczas zaplanowanego najczęściej na sierpień i trwającego od 6 do 10 dni odpoczynku wyda poniżej 1 tys. złotych, a na miejsce dojedzie własnym samochodem.
Co mieszkaniec Podlasia robi na wakacjach?
Fot: sxc.hu

Tak wynika z opublikowanego właśnie badania Nielsen Polska przeprowadzonego na zlecenie Mondial Assistance. Czy i jak bardzo nasze przyzwyczajenia i wakacyjne plany różnią się od planów i zwyczajów mieszkańców innych województw?

Prawie 29% mieszkańców województwa podlaskiego na wakacjach po raz ostatni była 5 i więcej lat temu. Razem z tymi, którzy na wakacjach nie byli nigdy (1/3 - najwyższa wartość w kraju!) daje to aż 60% populacji. Z drugiej strony liczna jest też grupa, która ostatnio wyjeżdżała zaledwie rok temu - 24% (najwięcej takich osób jest w woj. śląskim - blisko 58%). Na pytanie o przyszłe plany aż 71% osób w naszym regionie odpowiedziało, że nigdzie się nie wybiera. To znowu najwyższy wynik w kraju! Ci, którzy wyjadą w większości będą się cieszyć z wakacji w kraju. W ostatnich latach, jak wynika z badania, tylko 35% mieszkańców podlaskiego korzystających z wakacji wyjeżdżało za granicę. Najczęściej wybierali Włochy, a w dalszej kolejności Chorwację i Egipt. W całej Polsce najczęściej wskazywane były także Włochy.

Jeżeli chodzi o wydatki, ponad 40% mieszkańców woj. podlaskiego zadeklarowało, że na główny wyjazd wakacyjny przeznaczy poniżej 1 tys. złotych. Z drugiej strony są wśród nas tacy, którzy wydadzą całkiem sporo - 23% badanych planuje koszty przekraczające 2,5 tys. zł. To jeden z wyższych wyników w kraju. Mieszkańcy Podlasia korzystają z krótkich wakacji - na wyjazdy przeznaczą tylko od 6 do 10 dni (aż 62% odpowiedzi), większość z nich odpoczynek wykorzysta na plażowanie. W innych województwach często sport, ale także wycieczki i zwiedzanie są wskazywane jako preferowane formy wypoczynku. Podobnie jak mieszkańcy reszty kraju, Podlasianie najbardziej cenią sobie wyjazd własnym samochodem oraz samodzielne przygotowanie podróży.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1271 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39