Co obejrzymy w Teatrze Dramatycznym po wakacjach? Premiery w nowym sezonie

2015.07.01 00:00
"Piwonia. Niemowa. Głosy" Krzysztofa Gedroycia, "Dekalog" Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej - to tylko wybrane tytuły, które zobaczymy w nowym sezonie na scenach Węgierki.
Co obejrzymy w Teatrze Dramatycznym po wakacjach? Premiery w nowym sezonie
Fot: AD
Teatr Dramatyczny

W trakcie spotkania z dziennikarzami Agnieszka Korytkowska-Mazur - dyrektor teatru - podsumowała ostatni rok pracy placówki i przedstawiła jej plany.

- Udaje nam się podtrzymywać linię repertuarową i nie poddawać się temu, co komercyjne - ocenia dyrektor placówki.

Nowy sezon z ważnymi tytułami

Już w sierpniu widzowie będą mieli okazję obejrzeć plenerowy spektakl "Bieżeńcy. Exodus" Dany Łukasińskiej. Premiera odbędzie się 29 sierpnia. Natomiast jesienią publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienie "Bieżeńcy. Losy" napisane także przez Danę Łukasińską, w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.

Ponadto na scenach Teatru Dramatycznego powstaną takie produkcje, jak: "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Elżbiety Lisowskiej i Michała Pabiana (premiera 25.09), "Emocjałki" na podstawie książki "Wielka księga uczuć" Grzegorza Kasdepke (spektakl w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku, otrzymanego przez aktorkę Justynę Godlewską-Kruczkowską; premiera 24.10) oraz "Piwonia. Niemowa. Głosy" Krzysztofa Gedroycia, w adaptacji autora i reżyserii Zbigniewa Brzozy (premiera 29.12). Na wiosnę teatr planuje m.in. spektakle: "W drugą stronę kołysanka nie śpiewa" na podstawie "Małej zagłady" Anny Janko (premiera 25.03) oraz "Dekalog" Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka (premiera 16.04).

- W planach mamy też inne, bardzo ważne tytuły. Trwają zaawansowane rozmowy - zdradza Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Dodaje, że prowadzone są też rozmowy na temat słuchowiska radiowego i teatru telewizji na podstawie "Sońki" Ignacego Karpowicza.

W nowym sezonie kontynuowane będą dotychczasowe działania artystyczne oraz edukacyjne. Nie zabraknie "Pojedynków" czy projektów na Scenie PracOFFnia. Tu publiczność będzie mogła zobaczyć "Białostoczanki" - projekt autorstwa Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz oraz "Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze - dziwy polskie" - grupy Teraz Poliż.

261 spektakli, blisko 30 tys. widzów

Teatr Dramatyczny zakończył sezon artystyczny "Sońką" Ignacego Karpowicza.

- To spektakl, który wyrasta z tego miejsca, dotyczy pogranicza. Jest rodzajem podsumowania tego, co się w teatrze zdarzyło - mówi dyrektor Dramatycznego.

Podkreśla też, że zakończony sezon był czasem wyjątkowym. W 2014 r. placówka świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji odbyła się specjalna gala oraz premiera spektaklu "Dziady III" w reżyserii Natalii Korczakowskiej (dyrektor Agnieszka Korytkowska-Mazur przyznała, że "wyniknął z potrzeby eksperymentu i wymaga poprawek"). W repertuarze pojawiły się także: "Guguły", "Czego nie widać", "Pięć kilo cukru" i "Gra o ton". W ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych powstały: "Migdały i rodzynki. Szkice białostockie", "Spragniony", a także "Ławeczka". Ponadto na zainaugurowanej w tym roku Scenie PracOFFnia widzowie obejrzeli "Moral insanity. Tragedię ludzi głupich" Teatru Papahema oraz "Wo(ja)czk"” Michała Karczewskiego.

Teatr prezentował swoje spektakle na festiwalach m.in. w Warszawie, na Litwie, na Białorusi (nagroda w Mohylewie dla spektaklu "Shakespeare") oraz w Chorwacji. Kontynuował również współpracę ze Wschodem - prezentował się Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. W produkcjach Węgierki występowali białoruscy artyści: Svietlana Anikiej, Yegor Zabelow i Aleś Malcanau. Z kolei spektakle TD zostały pokazane w Mińsku na Białorusi. Teatr realizował także działania edukacyjne, m.in. warsztaty teatralne czy lekcje teatralne.

W sezonie 2014/2015 Teatr Dramatyczny odwiedziło 29383 widzów. Placówka zagrała 261 spektakli.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1243 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39