Co piąty mieszkaniec województwa podlaskiego pobrał bon turystyczny

2020.09.23 16:04
Mieszkańcy województwa podlaskiego nie spieszą się z aktywacją bonu turystycznego. Jedynie co piąty uprawniony do bonu zdecydował się na jego uaktywnienie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Co piąty mieszkaniec województwa podlaskiego pobrał bon turystyczny
pixabay

- Z bonów turystycznych może skorzystać w całej Polsce ponad 4 miliony osób, z czego przeszło 978 tys. uprawnionych już aktywowało bon. Prawie 22 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa podlaskiego, z czego najwięcej bo 11 tys. w powiecie białostockim, a następnie ponad 2 tys. w suwalskim. Najmniejsza liczba bonów pobrana została przez mieszkańców powiatu sejneńskiego i sokólskiego bo zaledwie po 200 - podlicza Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Obsługa bonu odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy zalogować się na PUE ZUS i aktywować bon podając swoje dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i nr telefonu komórkowego. Po aktywacji, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em

Bon turystyczny funkcjonuje od 1 sierpnia i nie wszyscy rodzice wraz z dziećmi mogli w te wakacje go wykorzystać. Nic straconego. Z realizacją bonu nie trzeba się spieszyć. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku, więc w kolejne lato również będzie można skorzystać ze wsparcia. Bonem można płacić za noclegi i imprezy turystyczne na terenie Polski.

- Można go wykorzystać np. na wspólny weekend bądź opłacić nim zimowisko. Ważne by płatność bonem, która rezerwuje pobyt w wybranym miejscu, była wykonana najpóźniej w dniu 31 marca 2022 roku - dodaje Katarzyna Krupicka.

Bonem można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej pory zarejestrowanych jest ok 17,5 tys. firm. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

- W naszym województwie beneficjentom przysługuje 115 tys. bonów na kwotę 96 mln zł. Do tej pory mieszkańcy podlaskiego aktywowali zaledwie 22 tys. bonów na kwotę 19 mln zł – mówi rzeczniczka. - W całym kraju uprawnieni wykonali już około 310 tys. płatności na łączną kwotę niemal 206 mln zł.

Polski Bon Turystyczny jest wsparciem nie tylko dla polskich rodzin, ale także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

954 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39