Co z patronem Uniwersytetu w Białymstoku? Senat podjął decyzję

2021.06.24 11:28
Podczas posiedzenia Senatu UwB postanowiono, co dalej z wyborem patrona. W maju poinformowano, że to właśnie pod koniec czerwca zostanie on wyłoniony. Tak się jednak nie stało.
Co z patronem Uniwersytetu w Białymstoku? Senat podjął decyzję
Fot: UwB

Decyzja odłożona

Wybór patrona dla Uniwersytetu w Białymstoku trwa od dobrych kilku lat. Ciągle jednak brak konkretnych decyzji.

Przypomnijmy, dyskusja toczy się wokół czterech proponowanych postaci: Zygmunta Augusta, Juliusza Słowackiego, Ludwika Zamenhofa i Ryszarda Kaczorowskiego. Ich sylwetki zostały zaprezentowane podczas debaty, która odbyła się pod koniec maja. Więcej informacji: Zygmunt August, Słowacki, Kaczorowski czy Zamenhof - kto zostanie patronem UwB?

O tym, który patron zostanie wybrany mieliśmy przekonać się podczas posiedzenia Senatu UwB, które odbyło się 23 czerwca. Tak się jednak nie stało:

"Decyzja dotycząca patrona Uniwersytetu w Białymstoku zostanie podjęta po wakacjach akademickich, a sam wybór będzie dwustopniowy. Najpierw spośród czwórki kandydatów zostaną wskazani dwaj z największym poparciem. To oni zostaną wzięci pod uwagę przy ostatecznej decyzji" - czytamy na stronie UwB.

Zamenhof powinien być patronem?

O to, czyje imię powinien nosić UwB zapytaliśmy naszych czytelników.

Podczas przeprowadzonej przez nas sondy na początku maja, oddano łącznie 435 głosów. Wówczas najwięcej głosów zdobył Król Zygmunt August (38 proc.), a tuż za nim uplasował się Ludwik Zamenhof (35 proc.).

Jednak pod koniec maja ostatecznie w naszej sondzie było już 1098 głosów. Wówczas sytuacja się odwróciła - zwycięzcą okazał się Ludwik Zamenhof z wynikiem 496 głosów (45 proc.), a tuż za nim z liczbą 442 głosów (40 proc.) był Król Zygmunt August. Najmniej głosów, bo 59 otrzymał Juliusz Słowacki, a nieco więcej (101 głosów) Ryszard Kaczorowski.

Warto przypomnieć, że ewentualna zmiana nazwy uczelni od października 2022 r. wymaga procedury legislacyjnej i ustawy Parlamentu RP. Dlatego kroki leżące po stronie UwB muszą zostać podjąć z należytym wyprzedzeniem.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1141 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39