Coraz więcej emerytów pracuje

2019.04.12 11:01
Rośnie liczba emerytów, którzy podejmują zatrudnienie. Wśród zarobkujących seniorów przeważają panie.
Coraz więcej emerytów pracuje
Fot: pixabay.com

Coraz częściej emeryci decydują się na pracę

Przez ostatnie cztery lata aż o 30% wzrosła liczba pracujących emerytów. 56% z nich to panie.

Na koniec ubiegłego roku liczba pracujących seniorów w naszym regionie wyniosła 16 tys., czyli 11% wszystkich pobierających świadczenie emerytalne (w skali kraju – 13%).

Jak wynika z analiz, najwięcej pracujących emerytów jest w województwach mazowieckim oraz śląskim. Z kolei najmniej – w podlaskim.

- Średnio na 1000 osób pobierających emeryturę 131 osób to pracujący emeryci. Najwięcej zatrudnionych seniorów na 1000 osób pobierających emeryturę zamieszkuje województwa wielkopolskie - 154 i mazowieckie - 153, a najmniej województwa podkarpackie - 82 i świętokrzyskie - 95. W województwie podlaskim to 110 osób – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Warto wiedzieć, iż emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą – podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie emerytalnemu i rentowemu. Nieco ponad 29% pracujących seniorów prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Około 26% jest zatrudnianych na umowy zlecenia. Dowodzi to, że częściej korzystają z nietypowych form zatrudnienia, aniżeli ludzi w wieku produkcyjnym.

Pracuje więcej seniorek

Więcej pracuje emerytek niż emerytów. Skąd to wynika? Prawdopodobnie wpływ na taką sytuację ma wiele czynników. Jednym z nich jest inny wiek emerytalny (panie są młodsze, często mają więc jeszcze siły na pracę). Maleje także udział sektorów, które opierają się na pracy fizycznej, a właśnie tu dominują panowie.

- Według rankingów najwięcej zatrudnionych emerytów wybrało branże handlu hurtowego i detalicznego oraz naprawy pojazdów samochodowych, włączając motocykle. To 14,5 proc. aktywnych zawodowo nestorów. Chociaż w naszym regionie ta gałąź gospodarki daje zatrudnienie 15,1 proc., to zdecydowanie więcej, bo 17,5 proc., dorabia w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej – dodaje Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

786 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39