Cudzoziemcy chętnie przyjeżdżają do nas na zakupy

2015.12.23 00:00
Od dawna wiadomo, że cudzoziemcy wspomagają polski handel. Szczególnie dotyczy to miast znajdujących się niedaleko granicy – jak np. Białegostoku.
Cudzoziemcy chętnie przyjeżdżają do nas na zakupy
Fot: Justyna Fiedoruk
Na Podlasiu zakupy najczęściej robią Białorusini i Litwini

Na Podlasiu zakupy najchętniej robią Białorusini i Litwini. Widać to szczególnie w okresie przedświątecznym, gdzie w sklepach obcy język słyszy się równie często jak polski. Cudzoziemcy kupują u nas wszystko – od żywności, przez odzież, po sprzęty RTV i AGD. Wiele osób jest zdania, że gdyby nie oni – trudno byłoby o utrzymanie tylu galerii handlowych w naszym mieście.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w III kwartale 2015 roku szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polce przez cudzoziemców wyniosła około 10,5 mld zł. Dla porównania Polacy za granicą wydali 6,4 mld zł. Najwyższe wydatki w naszym kraju ponieśli: Niemcy, Ukraińcy, Czesi, Słowacy, Białorusini, Litwini i Rosjanie.

Jak wynika z raportu, średnie wydatki poniesione w naszym kraju przez cudzoziemca w III kwartale 2015 roku wyniosły 485 zł, natomiast średnie wydatki poniesione za granicą przez mieszkańca Polski – 391 zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

983 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39