"Czarny spacer" przejdzie ulicami Białegostoku. Nie przeniosą protestu do internetu

2020.11.09 12:07
Dziś (9.11) odbędzie się kolejny Czarny Spacer w Białymstoku. Pomimo zakazu zgromadzeń, protest odbędzie się jako wydarzenie "spontaniczne" oraz z zachowaniem odpowiednich odległości i zasad sanitarnych. To już kolejny tydzień walki o prawa kobiet.
"Czarny spacer" przejdzie ulicami Białegostoku. Nie przeniosą protestu do internetu
Fot: Adrianna Zawadzka

Protesty trwają

W poniedziałek (9.11) odbędzie się kolejny "Czarny Spacer" w Białymstoku. Mieszkanki i mieszkańcy miasta sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z dn. 22 października ws. zakazu aborcji w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

"Znów wyjdźmy na spacer! Protestować przeciwko odbieraniu nam praw! Przeciwko zmuszaniu kobiet do rodzenia wbrew ich woli! Przeciwko odbieraniu kobietom możliwości wyboru i decydowania o własnym ciele i życiu!" - piszą w wydarzeniu organizatorzy, czyli Ogólnopolski Strajk Kobiet Białystok.

Zapowiadają również, że pod białostockim Kuratorium Oświaty chcą wspólnie wyrazić protest przeciwko ministrowi Przemysławowi Czarnkowi.

"Żeby szedł do diabła, za zastraszanie nauczycieli i uczniów, za to, co chce zrobić z polską edukacją! Przynieście wypisane na kartonach swoje postulaty! Stwórzmy wspólnie błyskawicę" - czytamy w wydarzeniu na facebooku.

Protest w sieci?

Od soboty (7.11) oficjalnie zgromadzenia mogą wynosić do 5 osób, w związku z tym organizatorzy dzisiejszego protestu piszą:

"Pamiętajcie, że to nie jest zgromadzenie. Nie łączymy się w grupki większe niż pięć osób, zachowujemy w nich dystans i nosimy maseczki" - czytamy.

Premier Polski Mateusz Morawiecki apelował, aby protesty przenieść do internetu ze względu na panującą pandemię koronawirusa.

Postulaty

Ogólnopolski Strajk Kobiet Białystok zapowiada również, aby wszyscy napisali na kartonach swoje postulaty:

"Zrobimy im zdjęcia i stworzymy z nich album naszych żądań! Pamiętajcie, będzie nas mniej, więc tym bardziej przypominam - trzymać się możemy w pięcioosobowych grupkach, zachowywać odstępy i mieć maseczki! #ToJestWojna" - piszą na Facebooku.

"Czarny Spacer" startuje o godz. 18.00 z Rynku Kościuszki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1422 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39