Czas się poruszać. Miejskie rowery już dostępne

2024.03.31 14:01
W poniedziałek (1 kwietnia) w Białymstoku rusza 11. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR. W Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec, Choroszcz, Supraśl i Wasilków rowery miejskie można będzie wypożyczać do końca października.
Czas się poruszać. Miejskie rowery już dostępne
Fot: UM Białystok

Rozpoczęcie sezonu

Sezon rowerowy w Białymstoku oficjalnie rusza w świąteczny poniedziałek. Miejskie rowery są już ustawiane na stacjach rowerowych.

– Dostajemy wiele sygnałów, że mieszkańcy czekają na powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe. Białostoczanie lubią i korzystają z BiKeRów. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów – tylko w ubiegłym sezonie miejskie rowery wypożyczono ponad 450,7 tys. razy, a do społeczności BiKeRa dołączyło ponad 10,7 tys. nowych użytkowników – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W jedenastym sezonie Białostockiej Komunikacji Rowerowej BiKeR użytkownicy mają do dyspozycji 55 stacji rowerowych w granicach Miasta Białystok i 550 rowerów znajdujących się w stałej eksploatacji, w tym: 470 rowerów standardowych, 50 rowerów z fotelikiem do przewożenia dzieci, 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych.

Rowery będą dostępne także poza miastem

Na podstawie porozumień międzygminnych sieć rowerowa BiKeR będzie w tym sezonie obejmowała swym zasięgiem również gminy: Choroszcz (2 stacje), Juchnowiec Kościelny (2 stacje), Supraśl (2 stacje) i Wasilków (3 stacje). Na terenie tych gmin pojawią się również dodatkowe rowery.

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).

Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia.

Ważna informacja dla użytkowników

Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednich sezonach, nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady. Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł).

Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscach ogólnodostępnych i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1592 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39