Czego życzą sobie białostoczanie? Dróg, dróg i...

2018.04.09 13:09
Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, ale w Białymstoku jedna rzecz pozostaje niezmienna. Najważniejszy dla mieszkańców jest asfalt.
Czego życzą sobie białostoczanie? Dróg, dróg i...
Fot: MN

Świeży asfalt racz nam dać

Pod koniec marca zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Głównie dotyczyły one poziomu zadowolenia białostoczan. Pojawiły się w nim też zagadnienia polityczne, o czym już pisaliśmy (więcej: Nowy sondaż: Truskolaski prezydentem, koalicja antypisowska z większością w radzie).

Uwagę zwraca też zagadnienie dotyczące oczekiwań mieszkańców stolicy województwa podlaskiego. Z 700 badanych, 98% osób wskazało główne kierunki zadań dla władzy na następne 5 lat. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła pozycja "budowa/remont ulic". Wskazało ją 46% respondentów. 25% badanych podkreśliło, że ta sprawa jest najważniejsza.

W tym roku do użytku zostanie oddana Trasa Niepodległości, przebudowana zostanie ul. Ciołkowskiego, dostępne ma być przedłużenie ul. Sitarskiej. Natomiast rozpocznie się budowa wylotu na Warszawę oraz przebudowy al. Tysiąclecia P.P. i ul. Jurowieckiej. Rozpoczęło się poszerzanie ul. Wiosennej, a nie tak dawno zakończyła się przebudowa Legionowej... ale to nadal mało. A wymieniliśmy przecież tylko największe inwestycje. Do tego trzeba dodać dziesiątki osiedlowych uliczek, które będą lub zostały wyremontowane.

Ważne są też żłobki i czyste powietrze

Na podium rankingu znalazły się jeszcze budowa żłobków i przedszkoli oraz, co ciekawe, poprawa jakości powietrza. Ta pierwsza pozycja raczej nie dziwi, chociaż w tym roku akurat w przedszkolach była nadwyżka miejsc. Nie każdy maluch pójdzie jednak tam, gdzie życzyli sobie jego rodzice.

Dużo gorzej jest ze żłobkami. Obecnie w publicznych placówkach brakuje ok. 1800 miejsc. Miasto jest w trakcie budowy żłobka na os. Bacieczki i zapowiedziało, że następny ma powstać na Wygodzie. Ogólny plan jest taki, by w ciągu najbliższych kilku lat powstało 5 żłobków, co przy niżu demograficznym powinno wystarczyć, żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców. Obecnie upomina się o to 33% osób zapytanych w sondażu i 17% wskazuje to, jako sprawę najważniejszą.

Zaskakująco wysoko znajduje się też kwestia jakości powietrza. Wskazało ją 31% respondentów. W ostatnich latach, rzeczywiście częściej mamy do czynienia ze smogiem, chociaż w porównaniu do innych miast sytuacja nie jest jeszcze kryzysowa.

Miasto zaczęło jednak prowadzić pewne działania. Zachęca ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej i rowerowej. Ogłoszono konkurs na dofinansowanie wymiany pieców albo instalację solarów. Wiele osób jednak uważa, że nie są to wystarczające działania i zachęcają do dalszych kroków, co odzwierciedla wspominany sondaż.

Dość dużą uwagę białostoczanie przywiązują także do spraw seniorów, bezpieczeństwa i zieleni miejskiej. Odpowiednio wskazało to – 29, 26 i 22% badanych. Jednak jeśli porównamy ostatnią pozycję z budową dróg, to widać spory dysonans. Szczególnie jeśli chodzi o osoby, które wskazały zieleń miejską, jako najważniejsze zadanie dla miasta, bo to zrobiła zaledwie 4% odpowiadających.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1415 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39