"Cztery pory roku w Skorupach" mają zachęcić do odwiedzania tego osiedla

2023.01.21 09:37
W ubiegłym roku powstał cykl ciekawych filmów o białostockim osiedlu Skorupy, które dawniej było wsią. Filmy te ukazują każdą porę roku na Skorupach, i nie bez kozery noszą nazwę "Cztery pory roku", która nawiązuje do muzycznego dzieła Antonio Vivaldiego.
"Cztery pory roku w Skorupach" mają zachęcić do odwiedzania tego osiedla
Fot: Źródło: skorupy.bialystok.pl
Budynek na Skorupach

Każdy z filmów to inna pora roku. Można zatem zobaczyć, jak Skorupy wyglądają wiosną, latem, jesienią i zimą. Zdjęcia skupiają się głównie na krajobrazach, uchwyconych także z lotu ptaka.

Powstało już kilka filmów, które ukazują oryginalną specyfikę Skorup, lecz po raz pierwszy obraz koncentruje się na współczesności. To wyraźna zmiana podejścia w odróżnieniu od wcześniejszych zapisów z punktem ciężkości położonym na przeszłość, przekaz historyczny i sentymentalny, bazujących na wspomnieniach i archiwach udostępnionych przez mieszkańców osiedla.

Tutaj archiwalne zdjęcia z połowy XX wieku pojawiają się tylko zimą, pokazując jak niewiele od tego czasu się zmieniło w sposobie spędzania wolnego czasu na śniegu. Tak naprawdę cała reszta też niewiele się zmieniła, od stuleci tu nadal wiosną kwitną bzy i jaśminy, lato eksploduje zielenią, jesienna ofensywa kolorów płynnie ustępuje czarno-białej zimie. By wyeksponować widok, tym razem zrezygnowano z komentarza, to historia opowiedziana obrazem, gdzie muzyka Vivaldiego nadaje rytm i stanowi dźwiękowe tło.

W towarzystwie barokowych dźwięków wędrujemy po skorupskich ulicach, znajdujących się niemalże w śródmieściu, ale w większości nie znanych białostoczanom, którzy tu rzadko trafiają jeśli nie mają konkretnej sprawy – prawie centrum, a jednak ubocze. Jak nagle zmienia się krajobraz widać w krótkiej letniej przejażdżce z blokowiska osiedla Piasta, na pierwszą za rzeczką Dolistówką skorupską ulicę Wołyńską. Filmy pokazują zmienność osiedla dyktowaną prawami natury.

Twórcy cyklu "Cztery pory roku w Skorupach" zachęcają do udania się na spacer zakątkami i ulicami osiedla. Spacer taki może zaowocować refleksją nad odchodzącym powoli w niepamięć mieście, nad zmianami jakie zachodzą w Białymstoku pod wpływem rozrastania się miasta z ciasną zabudową szeregówek i wysokich bloków, pod których presją giną stare domy z przyległymi ogrodami i wszystkim co z tym związane.

WIOSNA:LATO:JESIEŃ:ZIMA:Filmy zostały zrealizowane w ramach zadania dofinansowanego ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu "Podlaskie Lokalnie" dofinansowanego ze środków Programu Nowe FIO, z wiedzą wyniesioną z "Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze" prowadzonej przez Fundację Pro Anima ze środków NIW.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1987 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39