Czytanie dzieciom to klucz do ich rozwoju. Jak je zachęcić do słuchania?

2021.07.21 11:36
Czytanie dzieciom na głos jest niezwykle ważne, zwłaszcza tym, które nie potrafią jeszcze robić tego samodzielnie. Jak czytać, by dzieci słuchały i były zainteresowane historią?
Czytanie dzieciom to klucz do ich rozwoju. Jak je zachęcić do słuchania?
Fot: Pixabay

Zalety czytania na głos

Według raportu o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej, jedynie 42% Polaków przeczytało w 2020 r. przynajmniej jedną książkę. Choć jest to tendencja wzrostowa w porównaniu do poprzednich lat, czytelnictwo wciąż nie jest wysokie. Tymczasem czytanie dziecku to nie tylko wkład w jego rozwój czy przygotowanie do szkoły. Wspólna lektura pomaga w tworzeniu prawidłowych i trwałych relacji. Wynika to przede wszystkim z poczucia bezpieczeństwa, jakie zapewnia dziecku ta czynność. Ponadto czytanie na głos wymaga od najmłodszych umiejętności słuchania i skupienia się na słowach.

– Wystarczy nawet kilkanaście minut dziennej lektury, aby pomóc najmłodszym w poszerzaniu wiedzy, słownictwa i nauce poprawnej gramatyki. Dzieci, których rodzice zachęcali do czytania, mają w przyszłości bogatsze słownictwo i są bardziej kreatywne. Ponadto poznając historie bohaterów, uczą się na ich błędach i doświadczeniach, co może pomóc im później w rozwiązywaniu własnych problemów – mówi Edyta Niewińska z księgarni internetowej Tania Książka.

Błędem jest, gdy rodzice przestają czytać pociechom, gdy tylko te nauczą się robić to samodzielnie. Czytanie na głos pozytywnie wpływa na rozwój dziecka w każdym wieku. Gdy dziecko dorasta, dobrym rozwiązaniem jest, by to ono czytało rodzicom - wówczas ćwiczy dykcję oraz artykulację.

Jak czytać dziecku?

Często zdarza się, że pomimo szczerych chęci, rodzice nie wiedzą, jak zacząć czytać najmłodszym, którzy szybko tracą zainteresowanie lekturą i nie mają ochoty siedzieć bez ruchu.

– Bardzo ważny jest tutaj sam rodzaj lektury, który powinien być dostosowany nie tylko do wieku dziecka, ale także do jego osobistych zainteresowań. Dobrym sposobem jest pozwolenie mu na wybranie książek. Oczywiście, maluchy będą opierały swoje decyzje w dużej mierze na atrakcyjności okładki, ale mając realny wkład w dobór pozycji będą znacznie bardziej podekscytowane późniejszym czytaniem. Wybierając lekturę warto zwrócić uwagę na płynący z niej przekaz - radzi Edyta Niewińska.

Poza doborem książki warto zwrócić uwagę także na sam sposób czytania. Przede wszystkim należy skoncentrować się, aby było ono płynne i wyraźne. Warto także modelować głos - nadawanie postaciom innych akcentów i zmiana intonacji wypowiedzi sprawi, że słuchanie stanie się znacznie bardziej interesujące i ułatwi dziecku rozróżnienie bohaterów.

Należy również postawić na regularną lekturę i ustalić konkretną godzinę na codzienne czytanie. Dobrym pomysłem jest czas przed snem, kiedy po całym dniu różnych aktywności najmłodsi nie czują potrzeby ruchu. Lektura dodatkowo wyciszy dziecko i ułatwi mu zaśnięcie.

Ciekawą techniką jest przerywanie w intrygujących momentach. Wówczas dziecko będzie podekscytowane i nie będzie mogło się doczekać kolejnego dnia spędzonego z książką. Innym ważnym elementem jest angażowanie dziecka w czytanie poprzez np. zadawanie pytań, co znajduje się na obrazku.

Ponadto na rynku dostępne są specjalne pozycje interaktywne, w których dzieci mogą m.in. wciskać przyciski i otwierać okienka. Dzięki temu czytanie będzie interesujące i przerodzi się w zabawę.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

988 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39