Darmowe badania dla mężczyzn. Trwa kampania Movember

2023.11.09 11:58
Rak gruczołu krokowego jest w naszym kraju drugim, jeśli chodzi o częstotliwość występowania, nowotworem, z którym zmagają się panowie. Dlatego warto się badać! Alfa Centrum zaprasza więc do udziału w organizowanej akcji.
Darmowe badania dla mężczyzn. Trwa kampania Movember
Fot: materiały prasowe

Październik słynie jako miesiąc profilaktyki chorób nowotworowych u kobiet, z kolei przyjęło się, że listopad jest miesiącem skierowanym do panów i profilaktyki ich zdrowia. Wówczas w wielu krajach organizowana jest zapoczątkowana w Australii kampania Movember (jest to połączenie dwóch wyrazów "moustache" (wąs) + "november" (listopad). Celem organizowanej akcji jest zachęcenie panów, by zgłaszali się na badania profilaktyczne, które mogą uratować ich życie.

Jakie badania dla panów w ramach Movember?

W czwartek (9 listopada) w godz. 12.00-18.00 w Alfa Centrum odbędzie się akcja zdrowotna. Panowie mogą w tym dniu wykonać bezpłatnie wykonać pomiar analizy składu ciała oraz BMI, co pozwoli określić wiek metaboliczny organizmu oraz określić proporcje pomiędzy tkanką tłuszczową, tkanką mięśniową oraz nawodnieniem organizmu. Wyniki tych badań są bardzo ważne, pozwolą bowiem zapobiegać wielu ważnym chorobom, jak np. cukrzyca, otyłość, zaburzenia metaboliczne, chorobom serca czy nadciśnieniu tętniczemu.

Mężczyźni, którzy wezmą udział w akcji w Alfa Centrum, będą też mieli możliwość nauczyć się samobadania jąder na specjalnym fantomie i wykrywania niepokojących zmian w obrębie gruczołu krokowego oraz skorzystać z konsultacji z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ekspert opowie im, jakie są programy profilaktyczne Ministerstwa Zdrowia i NFZ dedykowane danej osobie uwzględniając jej wiek i jednostki chorobowe. Przybliży także zasady leczenia uzdrowiskowego, opowie o pakiecie badań "Profilaktyka 40PLUS" oraz poda informacje o nowych placówkach medycznych, zakontraktowanych przez Podlaski OW NFZ, w których od 1 listopada 2023 r. można wykonać bezpłatne badanie kolonoskopii przesiewowej, pozwalającej na wczesne wykrycie raka jelita grubego.

- Akcje związane z profilaktyką zdrowia odbywają się w naszym centrum od lat. Bezpłatne badania i porady specjalistów przyciągają wielu chętnych, bo pozwalają sprawnie i pod opieką profesjonalistów zadbać o swoje zdrowie. Tym razem, już w czwartek, zapraszamy do naszego centrum wszystkich Panów – mówi Beata Ilnicka Area Marketing Specialist Alfa Centrum. 

Badania profilaktyczne są bardzo ważne

Nie wszyscy wiedzą, że rak jądra jest w prawie 100 proc. przypadków możliwy do wyleczenia. Istotne jest jednak to, by został wcześnie wykryty. Rokrocznie rak jąder jest wykrywany u 2 tys. Polaków. Niestety nasz kraj jest na niechlubnym szczycie rankingu, jeśli chodzi o śmiertelność w przypadku tego rodzaju nowotworu (wynosi 15 proc. a średnia w Unii Europejskiej to 5 proc.) Wszystko wynika z małej świadomości, jak ważne są badania profilaktyczne i wstydliwości panów, którzy najczęściej zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest  zaawansowanym stadium. A choroba pojawia się u coraz młodszych mężczyzn.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39