Dawno temu nad Białką. Żydowski chłopiec wyszydzony przez białostoczan

2014.02.06 00:00
Na ulicach naszego miasta w latach 30. często można było spotkać całkiem dziwacznego chłopca żydowskiego, zwracającego na siebie szczególną uwagę swym dziwnym chodem, postawą, zniewieściałymi ruchami, manierami, jak też i całym swym wyglądem.
Dawno temu nad Białką. Żydowski chłopiec wyszydzony przez białostoczan
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak mówili jedni, był to "jakiś tam uranistyczny chłopiec", jak twierdzili drudzy – był to tzw. "androgin", czyli dwupłciowy osobnik. Kim była w rzeczywistości ta dziwaczna istota - "efebem" homoseksualnym, hermafrodytą, czy androginem – tak naprawdę nie wiedział nikt.

Skandal w aptece

Tego dziwacznego chłopca, spacerującego często w centrum Białegostoku, drażniły i prześladowały różne młokosy i podfruwajki, które wprowadzały go w prawdziwy szał. W ślady smarkaterii ulicznej szli bardzo często i dorośli, na co dziwaczny chłopiec reagował hałaśliwie i wściekle.

Onegdaj z chłopcem coś się stało w jednej z aptek tutejszych. Będąc już wcześniej podrażniony czymś, dziwak urządził w aptece skandal. Przy pomocy dyżurującego na Rynku Kościuszki posterunkowego – awanturującego się chłopca z trudem uspokojono i wyciągnięto na ulicę.

A gdy policjant odszedł – dziwak chwycił kamień, podbiegł do okna apteki, zaczął się łajać i wymyślać, poczem chciał wybić okno, lecz przeszkodzili mu w tym przechodnie.
Zajście to zebrało na ulicy całe zbiegowisko, a plotka o incydencie z dziwacznym chłopcem, którego kojarzyli niemal wszyscy białostoczanie, szybko rozeszła się po mieście.

Judyta Kokoszkiewicz
24@bialystokonline.pl

1136 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39