Dbajmy o krajobraz naszego miasta. Akcja skierowana do samorządu i mieszkańców [WIDEO]

2018.02.20 15:18
W Białymstoku odbyła się konferencja "Krajobraz mojego miasta". Wydarzenie dotyczyło tematu, jakim jest ład przestrzenny. Poruszano też kwestię problemów, z którymi najczęściej borykają się samorządy, jeżeli chodzi o wspomniane zagadnienie.
Dbajmy o krajobraz naszego miasta. Akcja skierowana do samorządu i mieszkańców [WIDEO]
Fot: MN

Wspólne dbanie o ład

Krajobraz mojego miasta to akcja społeczna prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny jest krajobraz kulturowy i spowodowanie tego, żeby wszyscy podjęli w miarę możliwości działania na rzecz dbania o ład przestrzenny – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Główne postulaty to przede wszystkim ograniczenie chaosu reklamowego w miastach, dbałość o zieleń miejską czy projektowanie przestrzeni miasta z myślą o ludziach a nie pod kątem ruchu drogowego.

We wtorek (20.02), w Białymstoku odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli NID oraz lokalnych samorządów, podczas której zaprezentowano dwa główne narzędzia kampanii – filmy "Krajobraz mojego miasta" oraz "Piękne, polskie, drewniane". Ten ostatni skupia się na właściwym dbaniu o zabudowę drewnianą.

- Na tą konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele samorządu po to, żeby odczuli potrzebę, aby krajobraz własnych miast porządkować. Mówimy tu przede wszystkim o uporządkowaniu reklam, ale też o tworzeniu przestrzeni dla społeczności lokalnych, w których kwitłoby życie społeczne – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który był gospodarzem konferencji.

Białystok nie taki najgorszy

Organizatorzy podkreślają, że największa rola należy właśnie do władz lokalnych, które mają w swoich rękach najważniejsze narzędzia w postaci aktów prawa miejscowego, jakimi są plany zagospodarowania przestrzennego, ale również tzw. uchwały krajobrazowe.

- Najlepszym rozwiązaniem są właściwe zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego. Ogólnopolskim problemem jest to, że tych planów jest za mało. Większość naszego kraju nie jest nimi objęta, co utrudnia w ogóle prowadzenie polityki związanej z organizowaniem przestrzenni - sugeruje dyrektor Skaldawski.

Choć w Białymstoku borykamy się z deficytem planów i nadal nie zostało uchwalone studium kierunków zagospodarowania przestrzennego, zresztą tak samo jak uchwała krajobrazowa, nad którą prace trwają już 3 lata, to przedstawiciele NID-u nieźle oceniają stolicę woj. podlaskiego.

- W Białymstoku, tak jak w większości miast wojewódzkich, ten krajobraz jest coraz bardziej doceniany i w związku z tym widać, że nadmiar reklam powoli odchodzi w przeszłość. Ten problem jest bardziej widoczny w małych miejscowościach - ocenił szef NID-u.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39