Dla wszystkich, którzy na święta nie wrócą do rodzinnych domów

2020.04.07 08:08
Spektakl "Odys wracaj do domu" w reżyserii Marcina Bartnikowskiego to kolejna propozycja białostockiej Akademii Teatralnej, którą będzie można obejrzeć w internecie.
Dla wszystkich, którzy na święta nie wrócą do rodzinnych domów
Fot: Bartek Warzecha

Odys wraca do domu. Odys wraca do Polski (która właśnie wstaje z kolan) po dziesięciu latach tułaczki po grudach trudach i znojach do żony swojej i syna swego. Wraca na znajome podwórko do M2, bo innego wyjścia nie ma. Wraca, żeby porzucić piekło wojennej tułaczki, zapomnieć pieśni natrętnych syren i wziąć w ramiona znajome swojskie piekiełko domowe. Wraca, żeby zatrzeć wspomnienie o zbrodni do kraju, który kocha wspomnienia o zbrodni i porażce.

- "Odys wracaj do domu" zderza motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami (Wyspiański, Joyce) i współczesną opowieścią o nas samych. To opowieść, w której zestawiamy różne punkty widzenia - także prywatne opowieści aktorów - żeby sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku na niebezpiecznym zakręcie, na którym postawiła go współczesna historia - piszą twórcy przedstawienia.

W spektaklu wykorzystano fragmenty "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego, inspiracje Ulissesem Joyce'a, fragmenty wypowiedzi studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz masę inspiracji językiem internetu.

Za reżyserię i inscenizację odpowiada Marcin Bikowski, za dramaturgię - Marcin Bartnikowski. Scenografię przygotowała Agata Skwarczyńska, muzykę - Anna Stela, a choreografię - Marta Bury.

W spektaklu występują: Joanna Pruś, Paulina Kulas, Emil Lipski, Karolina Martin, Kinga Matusiak-Lasecka, Olga Nawrocka, Małgorzata Nowacka, Daniel Skrzypczak, Anna Złomańczuk.

Przedstawienie trwa 80 minut, jest przeznaczone dla widzów dorosłych. Miało premierę 19 grudnia 2017 roku.

Spektakl zostanie udostępniony online w środę (8.04) o godz. 19.00. Nagranie pochodzi z archiwum Akademii Teatralnej i było rejestrowane w celach dokumentacyjnych. Link do spektaklu w serwisie YouTube zostanie opublikowany 8 kwietnia o godz. 19.00 na fanpage'u Filii na Facebooku oraz na stronie: https://atb.edu.pl/. Spektakl będzie dostępny do środy (15.04).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1422 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39