Dlaczego Dolistówka miała rdzawy kolor? Są już wyniki badań

2023.03.27 11:29
Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ma już wyniki badań, które zostały zlecone po tym, jak Straż Miejska zgłosiła zanieczyszczenia rzeki Dolistówka, w okolicy ul. Piasta i Sulika w Białymstoku.
Dlaczego Dolistówka miała rdzawy kolor? Są już wyniki badań
Fot: WIOŚ Białystok

Niecałe 2 tygodnie temu odkryto zanieczyszczenie rzeki Dolistówka w Białymstoku substancją koloru rdzawego. Wówczas pobrano próbki do badań laboratoryjnych.

Inspektorzy z Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku ustalili, iż w dniu 15 marca podczas prowadzenia prac związanych z budową studni kanalizacji sanitarnej nastąpiła konieczność rozłączenia istniejącego drenażu w pasie drogowym przy ul. Sosabowskiego w Białymstoku.

"Z informacji uzyskanych od kierownika robót sanitarnych prowadzonych przy ul. Sosabowskiego i ul. Rodzinnej w Białymstoku, wynika że pracownicy wykonujący w tym dniu prace dokonali częściowego udrożnienia rury drenarskiej wpadającej do studni drenarskiej znajdującej się przy skrzyżowaniu ul. Sosabowskiego i Kazimierza Wielkiego, co prawdopodobnie umożliwiło spłynięcie zalegającej w drenażu wody o rdzawym zabarwieniu do kanalizacji deszczowej przy ul. Piastowskiej, a dalej do rzeki Dolistówka" - czytamy w komunikacie Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Z ustaleń inspektorów wynika, że w trakcie prowadzenia prac wykonawcy stwierdzili, iż w istniejącym drenażu zalegają grunty ilaste bogate w związki żelaza, o barwie rdzawej. Przeprowadzone badania próbek wody nie potwierdziły występowania zanieczyszczeń w rzece Dolistówka.

Co więcej, ze względu na stan techniczny rur drenarskich, sytuacja z zabarwieniem wody w rzece Dolistówka może się powtarzać w przyszłości, np. w sytuacji obfitych opadów atmosferycznych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1431 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39