Dlaczego tak wiele Polaków pracuje na emeryturze? Nie chodzi tylko o pieniądze

2023.09.13 07:31
Większość osób zapewne myśli, że emeryci często pracują ze względów finansowych. Okazuje się, że nie jest to jedyny powód.
Dlaczego tak wiele Polaków pracuje na emeryturze? Nie chodzi tylko o pieniądze
Fot: pixabay.com

Obecnie wiele osób na emeryturze pracuje. Część osób nie rezygnuje ze swojej pracy, niektórzy decydują się na zatrudnienie w nowym miejscu na cały lub część etatów. Wydaje się logiczne, że powodem są finanse. A jak pokazują wyniki badań OLX Praca i Minds & Roses, wcale tak nie musi być.

Jak wynika z raportu aż 63% badanych w wieku przedemerytalnym i 69% osób w wieku ochronnym (56 lat w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn) ma zamiar kontynuować pracę zawodową w przyszłości. W grupie tych osób bez wątpienia dominują panie.

Interesujące jest jednak bez wątpienia to, że kwestie ekonomiczne nie są jedyną motywacją. Aż 40% seniorów przyznaje, że chcą pracować, by wyjść z domu i być wśród ludzi.

Takie zdanie ma także znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Wojciech Mann, który przyznaje, że emerytura w jego przypadku przypomina to, co robił przez całe życie, nie jest czasem stagnacji czy nudy, jak w wielu przypadkach.

- Błędem, często powtarzanym przez ludzi mojego segmentu wiekowego, jest utwierdzenie się w przekonaniu, że wiem wszystko najlepiej. Mówię to z własnego doświadczenia, gdyż najnowsze przedsięwzięcie w jakim uczestniczę, to miejsce, w którym otaczają mnie ludzie młodsi przynajmniej o dwa pokolenia! Praca w ich towarzystwie niezmiennie sprawia mi wielką satysfakcję i jest bodźcem do udawania, że nadal jestem młody - podkreśla.

Coraz więcej osób ma współcześnie podobne zdanie na ten temat.

Przybywa pracujących emerytów

Jak wynika z badań, pod koniec października ubiegłego roku aktywnych zawodowo było aż 815 tys. emerytów. Odsetek ten rośnie z roku na rok. Kluczowe jest też to, że ponad połowa ankietowanych w wieku emerytalnym, którzy nie pracują, przyznają, że chcieliby być aktywni zawodowo, jeśli tylko mieliby taką możliwość.

- Widać wyraźnie, że silversi chcą odpocząć, znajdować czas na inne aktywności pozazawodowe czy podróże. Co ciekawe, te potrzeby są bardzo podobne do tych, które deklaruje Pokolenie Z. Jednak ta chęć oddechu, nie musi wykluczać pracy zawodowej. Ważna jest elastyczność obu stron: zarówno pracodawcy, jak i pracowników-silversów. Praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych, możliwość brania urlopów bezpłatnych. Jest wiele sposobów, w których można zachęcić do współpracy również tych silversów, którzy z jednej strony nie mogli doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzieli, że będą tęsknili za pracą - mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca.

Wielu seniorów przyznaje, że praca jest dla nich szansą na nawiązanie kontaktów społecznych.

Osoby, które zaś nie chcą pracować na emeryturze, argumentowały swoją decyzję chęcią posiadania więcej wolnego czasu i pograszjaący się stan zdrowia.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39