Dni wolne od pracy w 2018 r. Jak planować urlop, by mieć dłuższe wakacje?

2018.01.02 11:20
Czasem wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, by zyskać dłuższy urlop. W przyszłym roku trzy święta wypadną w niedzielę, a jedno w sobotę.
Dni wolne od pracy w 2018 r. Jak planować urlop, by mieć dłuższe wakacje?
Fot: pixabay.com

Nowy Rok w poniedziałek

Dobrze jest z wyprzedzeniem zaplanować sobie urlop. Można w ten sposób zyskać kilka dłuższych weekendów.

Pierwszy dzień wolny w 2018 r. przypadł nam 1 stycznia, w Nowy Rok. Kolejny dzień świąteczny wypada w najbliższą sobotę - 6 stycznia. Wówczas obchodzimy Święto Trzech Króli (wyznawcy prawosławia tego dnia mają Wigilię). Warto wiedzieć, że jeśli święto przypada w sobotę, to później osoby zatrudnione na umowie o pracę mają dzień do odebrania (najczęściej wskazuje go pracodawca). Nie ma tak niestety w przypadku świąt wypadających w niedzielę.

Wielkanoc będzie w niedzielę 1 kwietnia. Oznacza to oczywiście, że w poniedziałek 2 kwietnia zamiast pójść do pracy - zasiądziemy przy świątecznych stołach.

Dłuższe wolne szykuje się na majówkę. Jeśli weźmiemy dzień wolny w poniedziałek 30 kwietnia, w środę 2 maja i w piątek 4 maja, to czekać nas będzie dość długa przerwa. Urlop z weekendami będzie trwał bowiem od 28 kwietnia do 6 maja. Łącznie wyniesie więc aż 9 dni.

Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) przypada w niedzielę 20 maja. Wolne będziemy mieli 31 maja w czwartek - wtedy obchodzimy Boże Ciało. Warto więc wziąć wolne 1 czerwca, by móc nieco dłużej odpocząć.

Warto wcześniej planować dni wolne od pracy

15 sierpnia w środę także większość z nas nie pójdzie do pracy. Wówczas przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Osoby, które wezmą 4 dni wolnego (13, 14, 16, 17 sierpnia) będą miały wolne przez 9 dni (licząc z weekendami).

Dłuższą przerwę można zyskać biorąc też wolne 2 listopada. Dzień wcześniej (w czwartek) przypada bowiem Wszystkich Świętych. Dodatkowego dnia na odpoczynek nie będziemy mieli 11 listopada, ponieważ Święto Niepodległości wypada w niedzielę.

Wolne w pracy warto zarezerwować sobie na święta, gdyż Boże Narodzenie przypada we wtorek i w środę (25-26 grudnia). Jeśli weźmiemy urlop 24 grudnia oraz 27 i 28 to będziemy mieli, wraz z weekendami, 9 dni odpoczynku.

W przyszłym roku wymiar czasu pracy wyniesie 2008 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż w 2017. Uwzględniając wszystkie weekendy oraz święta, w przyszłym roku czeka nas 114 dni wolnych od pracy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1190 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39